Batı Ukrayna’ya tank gönderecek

Batı Ukrayna’ya tank gönderecek

Ukrayna Savaşı devam ederken, Ukrayna’nın Almanya’dan beklediği tankların gönderileceği açıklandı. CNN International Muhabiri Nick Robertson, bu durumu CNN TÜRK ekranlarında Büşra Arslantaş’a değerlendirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş devam ederken, Almanya’nın ilk etapta 14 adet Leopard 2 tankını Ukrayna’ya göndereceğini açıklaması, akıllara savaşta dengelerin değişip değişmeyeceği, tankların ne zaman kullanılmaya başlanabileceği gibi soruları getirdi. CNN International Muhabiri Nick Robertson da bu sorulara CNN TÜRK ekranlarında açıklık getirdi.

Tank gönderme konusunda batı neden karar değiştirdi ve bu karara Ukrayna’dan ilk tepki ne oldu?

"Alman Başbakanı bugün bu kararın adım adım alınması gerektiğini ve müttefiklere, ortaklara danışarak ilerlenmesi gerektiğini söyledi. ABD’nin de Abrams tanklarını göndermesiyle ortak bir karar olduğunu biliyoruz. ABD’nin de bunu duyurması an meselesi. Bu süreç Almanya’nın zorlanmayı reddettiği bir süreç oldu. Çünkü sadece Almanya’nın Leopard 2 tanklarını göndermesi değil, diğer satılan, 12’den fazla ülkeye satılan tüm Leopard tankları da söz konusu, Alman yetkililer şu an bunların da ihracına izin verileceğini söylüyor. Alman Şansölyesi Scholz, bu kararı ABD ile birlikte aldıklarını açıkladı. ABD’li güvenlik danışmanından bir açıklama geldi ve ABD’nin Abrams tanklarını gönderme kararını kendileri aldıklarını söylemişti. Kısaca açıklamak gerekirse, bu karar birlikte alınmış gibi görünüyor. Zelenski, bu kararı tabi ki memnuniyetle karşıladı. 300 tank gerektiğini söylüyordu. 2 tabur Leopard 2 tankının gönderilmesi bekleniyor Ukrayna’ya."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Peki bu durumun cephede ne tarz bir etkisi olması bekleniyor?

"Tabii derhal etkisini göremeyeceğiz, spesifik olarak Leopard 2 tanklarının gönderilmesi 3 ay sürecek, Abrams tankları daha da uzun sürecek. Ayrıca cephede savaşa da hazırlıkları olacak. Daha da önemlisi Ukraynalı askerlerin eğitilmesi gerekecek. Hem nasıl etkili bir şekilde kullanmaları gerekecek hem de bu araçları riske atmadan kullanmayı öğrenecekler. Rus silah sistemlerinden kaçmayı öğrenecekler. Bu da zaman alacak. Bu da yazın ilk günlerini bulabilir. Bunların etkisini ne zaman hissedeceğim ise net değil. Bu tankların Ukrayna’nın ihtiyacı olduğu, belirleyici gücü sağlaması mümkün değil. Rusya’nın bunu yorumlaması durumuna gelirsek, Rusya bunun kırmızı çizgiyi aşmak olduğunu söyledi. Durumu tırmandırmak olduğunu söyledi. Ancak bu pozisyon sırasında Avrupalı ortaklar, Almanya ve ABD’nin ortak duruşu, birlik içinde olmaları, Başkan Putin’e net bir mesaj niteliğinde. “Burada siz kendi güçlerinizi arttırsanız bile, biz Ukrayna’ya ihtiyacı olan silahları vermeye devam edeceğiz Rus güçlerini geri püskürtebilmeleri için” mesajı geldi Rusya’ya. Burada tabii ki mesele, önümüzdeki bir savaşla ilgili ama aynı zamanda mesajlar da var burada. Birçok kişi Rusya’nın saldırıya başlaması olarak da yorumladı bunu."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı
SON DAKİKA! Onay çıktı! Almanya, Ukrayna'ya Leopard-2 tankı gönderiyor...

SON DAKİKA! Onay çıktı! Almanya, Ukrayna'ya Leopard-2 tankı gönderiyor...

ABD’nin de tank gönderip göndermeyeceği merak konusu. ABD Başkanı Biden bir açıklama yapacağını duyurdu. Neler söyleyeceğini biliyor musun, herhangi bir bilgi var mı elinde?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Şu anda bizimle paylaşılan bilgi, burada bir beklenti olduğu yönünde. ABD’nin 30 Abrams tankı ve beraberinde destek ve kurtarma araçları göndereceği yönünde. Ukraynalıları bu komplike araçları kullanma konusunda eğitecekler. Çok ağır tanklar bunlar, jet yakıtı kullanıyorlar, jet motoru kullanıyorlar. Bir teknisyen gerekiyor bunları kullanabilmek için, o yüzden yeni bir tank türü olacak bu Ukrayna ordusunda. Ama bu yolda ilerlenecekmiş gibi gözüküyor. Bu tarz detayla geliyor bize yetkililerden ama tabii Başkan Biden açıklama yapacak ve o zaman neyin ne olduğunu anlayacağız."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı