Belçika’da "fiyat dondurma" kararı

Belçika’da "fiyat dondurma" kararı

Avrupa da zirve yapan enflasyon oranlarıyla mücadele etmeye çalışıyor. Bu kapsamda gıda ürünlerinin fiyatlarının, enerji fiyat artışlarından etkilenmemesi için marketlerde bazı ürünlerin fiyatları donduruluyor. Buna göre marketler bakanlığın belirlediği kategorilerde zam yapmayacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Koronavirüs salgını, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı yürüttüğü savaş nedeniyle enerji ve gıda fiyatları arttı, enflasyon birçok ülkede rekor kırdı.

Uluslararası market zinciri Carrefour, Belçika'da 100 gün için 100 ürünün fiyatını dondurma kararı aldı. Yıl sonuna kadar devam edecek kampanyada, marketin belirlediği 100 ürün arasında ekmek, bazı peynir çeşitleri, yoğurt, pizza, tavuk, mantar, çikolata, mendil, muz ve kivi gibi çeşitli ürünler yer alıyor. Carrefour, geçen ay Fransa'da da benzer bir kampanya başlatmış ve 100 üründe fiyatları dondurmuştu.Yunanistan'da da enflasyon yüzde 12. Bu son 30 yılın en yüksek oranı. Hükümet, enflasyonun etkisi azaltmak için yeni bir kampanya başlattı. Kampanyanın adı aile sepeti. Bakanlık, marketlerde satılan ürünlerde 51 kategori belirledi. Kampanyaya katılan 14 market zinciri her bir ürünün bir markası için zam yapmayacak. Ertesi hafta market, bu kampanyaya dahil ettiği ürünlerin fiyatlarını yeniden belirleyecek. 51 kategoride ekmek, süt, peynir, zeytinyağı, ayçiçek yağı, tuvalet kağıdı ürünler var. Bakanlık, marketlere kampanyaya katılma zorunluluğu getirmedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İngiltere de artan fiyatlarla mücadele için benzer adımlar atmıştı. Yüzde 11,1 ile son 41 yılın en yüksek enflasyonun görüldüğü İngiltere'de geçtiğimiz aylarda iki büyük süpermarket zinciri belli ürünlerde indirime gitmişti. İki marketin indirimleri ekmek taze sebze, meyve ve et gibi yüzlerce ürünü kapsıyordu.

Bakan Muş'tan 'zincir marketler' ve asgari ücret açıklaması

Bakan Muş'tan 'zincir marketler' ve asgari ücret açıklaması