Belçika'dan akıllı telefon uyarısı

Belçika'dan akıllı telefon uyarısı

Belçika istihbaratı, Çin menşeli akıllı telefonlar için "casusluk riski" uyarısı yaptı. Belçika basınında geniş yer bulan haberde, üç teknoloji markasının Çin adına casusluk faaliyetlerine karışma ihtimali olduğu öne sürüldü.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Belçikalı telefon sahipleri, 3 Çin merkezli akıllı telefon markasına karşı dikkatli olmalı." Bu sözler, Belçika Devlet Güvenliği Sözcüsü Ingrid Van Daele'a ait. Belçika basınına konuşan Van Daele, Çin merkezli 3 teknoloji şirketi tarafından üretilen akıllı telefonların "casusluk riski" teşkil ettiğini söyledi. Yetkili, Belçika istihbaratının henüz somut bir vaka tespit etmediğini, ancak kullanıcıları bu risk hakkında uyarmaya karar verdiklerini söyledi. Van Daele ayrıca Çin merkezli şirketlerin Çin'deki ulusal istihbarat yasası gereği istihbarat örgütleri ile iş birliği yapmak zorunda olduğunu dile getirdi.

Belçika basını, haberde Adalet Bakanı Vincent Van Quickenborne tarafından yapılan bir açıklamaya da yer verdi. Belçika Adalet Bakanı, Meclis'te yaptığı açıklamada, Çin merkezli üç teknoloji firması ve Çin hükümeti arasında "sistematik ve derin etkileşimler olan" bir bağ olduğunu söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çin merkezli teknoloji şirketlerinden birinin sözcüsü konu hakkında açıklama yaptı. Sözcü, şirketlerinin dünya çapında 40'tan fazla ülkede faal olduğunu ve "tüm yerel yasa ve yönetmeliklere uyacak biçimde" hareket ettiklerini ifade etti.