"Biden'ın aklı karmakarışık, pazartesi dediğini salı yapmaz" | Video

"Biden'ın aklı karmakarışık, pazartesi dediğini salı yapmaz" | Video

{ title }

SONRAKİ VİDEO

"Biden'ın kafası karışık, ne dediğini bilmiyor"... ABD'nin önde gelen kuruluşlarından Hudson Enstitüsü'nün kıdemli uzmanı, Michael Doran yaptı bu yorumları. Doran, Türkiye hakkındaki tartışmalı sözleriyle gündemde olan Amerikan Başkanı adayı Joe Biden için, "Türkiye'nin stratejik önemini Trump gibi anlamıyor" dedi. CNN TÜRK Dış Haberler Muhabiri İrem Koca'nın özel röportajı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

BIDEN YORUMLARI TÜRKİYE'NİN İÇİŞLERİNE MÜDAHALE HATTA NEREDEYSE BİR DARBE İMASI OLARAK ALGILANDI. GERÇEK BU MU? NEDEN BU SÖZLERİ SARFETTİ?

Büyük çoğunlukla seçim propagandası ile ilgiliydi. Türkiye ABD’de zorlu bir aktör olarak görülüyor. Ama Trump, Türkiye ile ilişkileri düzeltmek istiyor çünkü stratejik bir ortak olarak görüyor. Şu an Amerika’daki iki kutuplu ortam nedeniyle Cumhuriyetçiler ne derse, Demokratlar tam tersini söylüyor. Bence Biden seyirciye oynuyor. Sözlerine çok önem vermemek gerek. Bana kalırsa Biden Türkiye’yi birleştirmiş oldu çünkü hem hükümet hem muhalefet büyük tepki gösterdi. Türklerin öfkesini çok iyi anlıyorum ve sempatiyle yaklaşıyorum. Videoyu gördüğüm ilk andan itibaren bu yorumların Amerika’nın Türkiye’ye yaklaşımına dair, en kötü teorileri doğruladığı düşünülecek diye endişelendim. Bir NATO müttefikine karşı hakaret olduğu kadar, Amerika’nın ulusal güvenlik çıkarlarına da aykırıydı. Bence darbe yapmak istediğini söylemiyordu ama Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik açık düşmanlık gösteriyordu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

SÖZ KONUSU VİDEODA BIDEN'IN DESTEKLEMEKTEN BAHSETTİĞİ MUHALİFLER SİZCE KİM? KİMLERLE İŞBİRLİĞİ YAPMAYI İSTER.

Kimden bahsettiği konusunda net değil. Daha önce İstanbul’daki belediye seçimlerine de vurgu yapmıştı. Ama muhalefet partilerinden mi, hükümetin içindeki muhalafetten mi yoksa gülenistlerden mi bahsediyor anlamak çok zor. Kafasında ne var kim bilebilir? Bence o bile net bilmiyor. Joe Biden söz konusu olduğunda, şuna güvenebilirsiniz; pazartesi söylediğini salı günü yapmayabilir. Aklı karmakarışık. Bence öyle spesifik bir planı yoktur. Daha ziyade Trump’ın Erdoğan ile çok yakın olduğunu düşünüyor ve farklı bir yol izlemek istiyor. Kürtlerden kastına gelirsek. 2 kez bahsetti ve ilkinde HDP’den bahsediyor gibi görünüyordu. İkincisinde ise açıkça YPG/PKK’den bahsediyordu. Yalnız bana kalırsa Biden’ın gözünde YPG ve PKK aynı şey değil.

BIDEN ANKETLERDE ÖNDE GÖRÜNÜYOR. SİZCE AMERİKAN BAŞKANI OLURSA TÜRKİYE İLE NASIL BİR İLİŞKİ KURACAK?

Biden’ın geçmişte de, Türkiye’nin sorunlu bir müttefik olduğunu söylemiş ve bir kaç gün içinde arayıp özür dilemek zorunda kalmıştı. Aslında bu dünya görüşünün bir parçası ama dünya çok değişti. Biden başkan olursa, DEAŞ’ın olmadığı, ABD’nin ortadoğudan çekildiği, 2015-2016’da sıcak olan gündem maddelerinin eskisi kadar yakıcı olmadığını görecek. Ciddi bir öğrenme süreci olacak. Ama ne yazık ki, geçmişteki birikimlerini de getirecek. Biden Türkiye’nin önemini anlamıyor. Obama yönetiminin tüm dünya görüşü İran ve Rusya ile anlaşmak üzerine kuruluydu. Türkiye’nin önemini küçümsemelerine neden oldu. Bu çok büyük stratejik hataydı ve Biden bu hatadan ders çıkaramadı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

TRUMP ERDOĞAN'I ZEKASI VE STRATEJİK DÜŞÜNME YETENEĞİ ÜZERİNDEN ÖVDÜ. VE BIDEN'IN ERDOĞAN'LA BAŞA ÇIKMAYACAĞINI SÖYLEDİ. SİZCE TRUMP ERDOĞAN'A SEMPATİ Mİ DUYUYOR, YOKSA DİŞLİ BİR PARTNER OLARAK MI GÖRÜYOR?

Trump Türkiye’nin stratejik önemini anlıyor. Türkiye NATO’nun 2. en büyük ordusuna sahip. Libya’da Suriye’de, ciddi bir askeri kapasiteye sahip ve Ortadoğu’daki diğer aktörlerin aksine bunu kullanmaya hazır. Trump Erdoğan’ı anlıyor. Benzeyen yönleri var. İkisi de ulusalcı liderler. Trump güçlü ülkelerle, net, ne istediğini bilen liderlerle sıkı bir müttefiklik ilişkisi istiyor. Bu yüzden Erdoğan’ı anlaşabileceği bir lider olarak görüyor. Ayrıca, ben hemen Biden’ın kazanacağı sonucuna varmam. Bence Trump’ın kazanma şansı, anketlerin söylediğinden daha fazla. Şu anda anketler salgın sürecinde, ekonomik sorunlar varken ülkenin durumundan memnun muyuz sorusuna yanıt veriyor. Eylül ekim gibi, Biden gerçekten Trump’tan daha iyi iş çıkarabilir mi denildiğinde Trump’ın şansının daha yüksek olacağına inanıyorum.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber