Binlerce kişi hükümeti protesto etti

Video: Binlerce kişi hükümeti protesto etti

Yağmur ormanlarında rekor sayıya ulaşan yangınlara Uluslararası tepkilerin büyümesi sonrası Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, orduyu yangınla mücadele için devreye soktu. Karar, Avrupalı liderlerden peşpeşe gelen ve yaptırımın da telafuz edildiği mesajlar sonrası geldi.

Amazonlarda önlenemeyen yangınlar devam ederken Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, yangınla mücadele için orduyu devreye soktu.


Bolsonaro, diğer ülkelerden gelen tepkileri de eleştirerek, bu tür yangınların cezalandırıcı yaptırımlar için "Bahane olarak kullanılamayacağını" savundu.


Fransa ve İrlanda, Amazon yangınları ile ilgili harekete geçilmemesi durumunda, Güney Amerika Ülkeleri ile kurulan ticaret anlaşmasını onaylamayacaklarını açıkladı.


Bazı uzmanlara göre "Yangınların yüzde 99'undan" kasıtlı ya da kazayla insanlar sorumlu.


Brezilya'da Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü'nün uydu görüntülerinden elde ettiği verilere göre bu yıl içinde yarısından fazlası Amazon Bölgesinde olmak üzere 72 binden fazla orman yangını çıktı.


Brezilya'nın Rio De Janeiro ve Sao Paulo gibi kentlerinde cuma günü düzenlenen gösterilerde Bolsonaro hükümetinin Amazonlara yönelik politikası protesto edildi. Gösterilere binlerce kişi katıldı.


Amazon ormanının büyük bölümünün bulunduğu Brezilya'da bu yıl rekor sayıda orman yangını çıktı. Orman yangınları geçen yıla göre yüzde 83 arttı.


Brezilya'nın Sağ Popülist lideri Bolsonaro, orman yangınlarının arkasında ödenekleri kesilen çevre örgütlerinin olabileceğini iddia etmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS