hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bir yıl içinde yüzde 97.5 oranında değer kaybetti

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Venezuela'da uzun süredir var olan ekonomik kriz her gün daha da derinleşiyor. Enflasyon tam anlamıyla uçuşa geçti. Bankamatik önlerinde uzun kuyrukların artık sıradan hale geldiği ülkede yağma olayları yaşanıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yağma olayları, bankamatik önlerinde kuyruklar, karaborsaya düşen döviz artık normalleşti. Venezuela ekonomik krizden pençesini kurtaramıyor. Krizin etkileri Noel'de kendini daha da fazla gösterdi. Gıda kıtlığı, elektrik kesintileri, yüksek fiyatlar ve yakıt vergilerine büyük tepki gösterilen ülkede yağma olayları yaşanıyor. Bolivar kentinde 10'u aşkın dükkan yağmalandı. Güvenlik güçleri yağma olaylarını engellemekte geç kaldı. 28 kişi gözaltına alındı.

  Yüksek enflasyon ve döviz kurundaki artış nedeniyle ülke ekonomisi çökmüş durumda. Sadece bir yıl içinde Venezuela'nın para birimi Bolivar yüzde 97.5 oranında değer kaybetti. Yani geçtiğimiz yıl bin dolar değerinde parası olan Venezuela vatandaşının şu an bu parasının değeri sadece 25 dolar. Enflasyon tam anlamıyla uçuşa geçti. Noel dönemiyle fiyatlar tavan yaptı. Jambonun fiyatı son iki haftada yüzde 171 arttı. Muhaliflere göre Kasım ayı enflasyonu yüzde 50'yi aştı. Yıllık fiyat artışları yüzde 2 bini bulabilir. Hükümet bir yıldır enflasyon rakamlarını kamuoyuyla paylaşmıyor. Halkın nakit paraya ulaşmasında yıllardır sınırlamalar var. Bankaların verdiği günlük miktarlar kimseye yetmiyor. Banka ve bankamatik önlerinde oluşan uzun kuyruklara artık kimse şaşırmıyor. Ülkede döviz kuru, hükümet tarafından sabitlenmiş durumda. Devletin sabit kuruna göre 1 dolar, 10 bolivara denk geliyor ancak karaborsada bu rakam 110 bine kadar çıkıyor. Gıda satıcıları, dişçi ve tıp klinikleri bile fiyatlarını artık karaborsada oluşan dövize göre belirliyor. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow