"Bırakın işimizi yapalım"

"Bırakın işimizi yapalım"

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Fransız diplomatlar, başkent Paris’te tarihi bir grev için toplandı. Diplomatlar, Cumhurbaşkanı Emmanüel Macron'un kariyer diplomatlığı iş tanımını kaldırıp diplomatları devlet memuru statüsüne getirecek reformunu protesto etti

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ABD ve Çin’den sonra dünyada en fazla yabancı misyona sahip olan Fransa’nın diplomatları, Dışişleri Bakanlığı’nda yapılacak yeni reformu protesto etmek için greve gitti. Diplomatlar, Cumhurbaşkanı ERmmanüel Macron'un ortaya attığı dışişleri bakanlığı reformlarının fransa diplomasisinin "kökünü kurutacağını" söyledi.

Macron'un reform planı, kariyer diplomatlığını kaldırarak diplomatları devlet memuru statüsüne geçirmeyi ön görüyor. Reform planı yaklaşık 800 diplomatı etkileyecek. Bunun yanı sıra dışişleri bakanlığı pozisyonları tüm devlet çalışanlarının başvurularına açılacak.

Diplomatlara göre bu kararların hayata geçirilmesi, Fransa diplomasisini yerle bir edecek. Macron hükümeti ise hamlenin içine kapanıklığı ile tanınan Dışişleri’nde çeşitlilik getireceğini savunuyor.

 

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber