hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bolsonaro ABD’den sınır dışı edilir mi?

  Brezilya, Jair Bolsonaro yanlılarının kongre baskını nedeniyle gergin günlerden geçti. Eski Başkan Jair Bolsonaro'nun baskından kısa süre önce ABD’ye gitmesi tepkiye neden oldu. Peki Bolsonaro burada ne kadar kalabilir?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Brezilya'nın eski Başkanı Jair Bolsonaro, yeni Başkan Lula da Silva’ın 1 Ocak'taki yemin töreninden kısa bir süre önce ABD’ye gitti. Merak edilense Bolsonaro'nun burada ne kadar kalabileceği.

  Bolsonaro'nun ABD’de olmasına Demokrat Partili Temsilciler Meclisi Üyesi Alexandrıa Ocasıo-Cortez tepki gösterdi ve “ABD Kongresi faşistler tarafından saldırıya uğramıştı, yurt dışındaki faşist hareketlerin Brezilya’da da aynısını yapmaya çalıştığını görüyoruz” dedi.

  ABD Başkanı Joe Biden'sa Brezilya'da yaşananları kınadı ama Bolsonaro'ya yönelik konuşmadı. Uzmanlar Bolsonaro'yu sınır dışı etmek için yasal bir durum olmadığı görüşünde. Bolsonaro'nun vizesi hükümsüz kılınabilirse bile eski başkan iltica talebi yapabilir. Bu da Bolsonaro'nun bu süreçte ABD’de kalmasıyla sonuçlanır.

  BOLSONARO HANGİ VİZEYLE ABD’YE GİRDİ?

  Eğer başkanlara verilen A1 vizesiyle giriş yaptıysa başkanlığı bittikten 30 gün sonra yeni vize için başvurmalı. Ancak turist vizesi aldıysa 6 ay ABD’de kalabilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Brezilya'daysa baskının yankıları sürüyor. 1500 Bolsonaro yanlısı güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınırken, Brezilya adli makamları, baskından dolayı üst düzey kamu görevlilerinin tutuklanması emrini verdi.

  Başsavcılık, eski Adalet ve Kamu Güvenliği Bakanı Anderson Torres'i tutuklama kararı aldı. Torres'in baskından önce komuta vermede eksikliği olduğu söylendi. Torres ise baskındaki rolüne yönelik absürd varsayımlardan derin pişmanlık duyduğunu açıkladı. Baskın sırasında tatilde olduğunu vurguladı. Savcılar ayrıca Bolsonaro'nun mal varlığının da dondurulmasını istedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow