Borrell'den tepki çeken kıyaslama

Borrell'den tepki çeken kıyaslama

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, yaptığı bir konuşmada Avrupa ve dünyanın kalanını kıyasladı. Avrupa'yı "bir bahçe" olarak niteleyen Borrell, "Dünyanın kalanının büyük bir kısmı hala orman. Bu orman, bahçeyi işgal edebilir" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Dünyanın kalanı bahçe değil, büyük bir kısmı orman. Ve orman, bahçeyi işgal edebilir. Bahçıvanlar bahçeyi korumalı." Avrupa'yı bahçeye, dünyanın kalanını balta girmemiş bir ormana benzetti. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, tartışmalı kıyaslaması ile gündem oldu.

Borrell, Belçika'nın Brugge kentindeki avrupa diplomatik akademisi'nin açılış töreninde konuştu. AB Yüksek Temsilcisi, Avrupa'yı her şeyin kusursuz olduğu bir bahçeye benzetti. "Avrupa bir bahçe. Bir bahçe inşa ettik. Her şey çalışıyor. İnsanlığın yapabildiği en iyi siyasi özgürlük, ekonomik refah ve toplumsal uyumunun birleşimini sağladık" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Borrell daha sonra dünyanın kalanını balta girmemiş ormanlara benzetti. "Orman bahçeyi işgal edebilir" mesajı verdi. "Bahçıvanlar ormana girmeli. Avrupalılar dünyanın kalanıyla daha fazla etkileşmeli. Aksi takdirde onlar bizi işgal eder" diye konuştu.

Borrell'in sözleri, Avrupa'nın sömürgecilik geçmişi ile örtüşen yaklaşımından dolayı tepki çekti.