Buğday üretiminde rekor azalış

Buğday üretiminde rekor azalış

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Dünya'nın buğday deposu olarak bilinen Ukrayna ve Rusya’da yaşanan savaş ve iklim krizinin etkilerinin artması, buğday üretiminde krize neden oldu. Tahıl üretimi, son 3 yılın en düşük seviyesini gördü.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Uluslararası Buğday Konseyi, küresel buğday üretiminde son 3 yıl içerisindeki en düşük seviyeye ulaşıldığını açıkladı. En önemli 2 üreticinin savaşta olması, buğday krizini derinleştirdi. Ukrayna'da hasat sezonunda yüzde 40'lık düşüş bekleniyor. Rusya'nınsa batının uyguladığı yaptırımlara tahıl ihracatını engelleyerek cevap vermesi, buğday sıkıntısını arttırdı.

Diğer üretici ülkelerde anormal hava olaylarının yaşanması, hasat sezonuna dair beklentileri düşürdü. Güney Amerika ülkelerinden Arjantin’de hava sıcaklarının mevsim normallerinin altına düşmesi, Brezilya'daysa bahar sezonunda yağış olmaması üretimi etkiledi. En büyük tahıl üreticisi 3. ülke Avustralya’daysa gübre krizi yaşandı. Bunun nedeni ülkenin gübrede dışa bağımlı olması. Çin'in gübre yasağı getirmesi, Avustralya’da buğday üretilememesine neden oldu.

Ayrıca dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’in kuraklık nedeniyle buğday ithalatını arttırması bekleniyor. Bunun dünyadaki arz-talep dengesini etkileyeceği düşünülüyor. Avrupa birliği ülkelerinde de buğday üretiminde yüzde 2'lik düşüş meydana geldi. Özellikle Romanya ve Macaristan’daki uzun kuraklık dönemleri üretimi azalttı.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber