Çarpıcı iddia İtalyan basınında gündeme geldi: Papa Francis istifa mı edecek?

Çarpıcı iddia İtalyan basınında gündeme geldi: Papa Francis istifa mı edecek?

İtalyan basını, Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis’in yakın zamanda görevi bırakmaya hazırlandığını yazdı. İddiaların sebebi ise, Papa’nın Ağustos’ta yapacağı bir ziyaret ve yeni papayı seçebilecek kardinaller atayacağını duyurması oldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İtalyan basını, Reformları ve icraatlarıyla Katolik Hristiyanların çok konuşulan ruhani lideri 85 yaşındaki Papa Francis’in görevi bırakmaya hazırlandığı iddiasını ortaya attı. İstifa iddiaları, Papa’nın Mayıs’ta geçirdiği bir ameliyat sonrası kameralar karşısına tekerlekli sandalyede çıkması ile patlak vermişti.

Bunun üzerine Papa Francis’in 27 Ağustos’ta yeni kardinaller atayacağını duyurması iddiaları güçlendirdi. Zira bu kardinaller, 80 yaş altı oldukları için bir sonraki Papa’nın seçiminde oy kullanabilecek. Vatikan'ı yakından takip eden uzmanlara göre papanın kardinal atamalarını planlanandan 3 ay önce yapması oldukça sıra dışı bir durum.

Papa Francis, kardinal atamalarının ertesi günü ise sembolik öneme Sahp L'aquila kentini ziyaret edecek. Burada, 13. yüzyılda istifa eden ilk papa olan 5. Celestine'in mezarını ziyaret edecek. 5. Celestine'in istifasından sonra papalar yüzyıllar boyunca ölene kadar görev bırakmadı. Bu gelenek, 2013'te 16. Benedict tarafından bozuldu. Benedict de istifa etmeden önce 5. Celestine'in l'aquila'daki mezarını ziyaret etmişti.