'Cehennem Kapısı'nda "ölmedim" mesajı verdi

'Cehennem Kapısı'nda "ölmedim" mesajı verdi

Türkmenistan devlet televizyonu Vatan Haberleri, Devlet Başkanı Kurbangül Berdimuhammedov'un öldüğü iddialarını yalanlamak için 25 dakikalık bir haber bülteni yayımladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkmenistan Devlet Başkanı Kurbangül Berdimuhammedov'un 'ölmedim' mesajını 'Cehennem Kapısı'ndan verdi.

CNN International'ın haberine göre, zamanı belli olmayan görüntülerde Berdimuhammedov, 4 Ağustos tarihini düştüğü bir belgeyi imzalıyor. Görüntülerde 62 yaşındaki Berdimuhammedov, bisiklet sürüyor, ata biniyor, stüdyoda beste yapıyor, bowling oynuyor ve Cehennem Kapısı adıyla bilinen Darvaza Krateri'nin etrafında ralli yapıyor.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre Temmuz'da Berdimuhammedov'un birkaç hafta süreyle halkın önüne çıkmaması, öldüğü söylentilerine neden olmuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Fransız AFP ajansına göre adı fazla bilinmeyen bir analistin Moskova'da bir radyo istasyonuna yaptığı açıklamalarla söylentiler daha da yayıldı. Söz konusu kişi, istihbarat servislerine yakın Türkmen iş adamlarının kendisine Berdimuhammedov'un öldüğünü doğruladığını söyledi.

Türkmenistan'ın Moskova Büyükelçiliği'nden TASS ajansına gönderilen açıklamada, iddialar "tamamen uydurma" olarak nitelendi.

Sık sık televizyon programlarında boy gösteren Berdimuhammedov ay sonunda yeniden ekranlarda görüldü. Devlet televizyonu Türkmen liderin otobüs duraklarındaki posterleri incelerken çekilmiş görüntülerine yer verdi.

Pazar günkü bültende ise devlet başkanının diğer aktiviteleri yansıtıldı.

Ancak en dikkat çekici görüntülerden biri Berdimuhammedov'un Karakum Çölü'nün ortasındaki kraterin çevresinde ralli arabasıyla yaptığı gösteri oldu.

69 metre genişlik ve 30 metre derinliğindeki krater 1971 yılından beri aktif olarak yanıyor.