hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Çin ile ABD arasında gemi gerilimi

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Çin ile ABD arasında savaş gemisi gerilimi yaşandı. Çin, bir Amerikan savaş gemisinin karasularına girdiği iddia etti, Washington’a tepki gösterdi. ABD ise iddiaları reddetti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Çin ile ABD arasında gerilim yine tırmandı. Çin, bir ABD savaş gemisinin izinsiz olarak karasularına girdiğini açıkladı.

  “23 Mart’ta ABD donanmasına ait savaş gemisi Uss Milius, Çin hükümetinin izni olmadan Çin’in karasularına girerek Çin’in egemenliğini ihlal ve güvenliğini tehdit etti ve ilgili sularda barış ve huzuru baltaladı.” Çin ordusu tarafından yapılan bu açıklamada, izinsiz olarak Güney Çin Denizi’ndeki karasularına giren ABD donanmasına ait bir savaş gemisinin uzaklaştırıldığı belirtildi.

  Çin Dışişleri Bakanlığı ABD’ye tepki gösterdi ve “Amerika Birleşik Devletleri bu tür haksız fiil ve kışkırtıcı eylemleri derhal durdurmalı ve Çin, ulusal egemenliği ve güvenliği sağlam bir şekilde korumak ve Güney Çin Denizi'nde barış ve istikrarı korumak için bazı gerekli önlemleri almaya devam edecektir.” ifadelerin kullanıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD donanması ise Çin’in iddialarını reddetti. Donanma tarafından yapılan açıklamada, savaş gemisinin Güney Çin Denizi’nde rutin operasyonlar gerçekleştirdiği ve bölgeden uzaklaştırılmadığı dile getirildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow