hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Çin Savunma Bakanı: ABD ile savaş bir felaket olur

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Çin yönetiminden ABD ile son dönemde artan gerilimle ilgili açıklama geldi. Singapur'da düzenlenen bir güvenlik zirvesinde konuşan Çin Savunma Bakanı, iki ülke arasında çıkacak savaşın "Dayanılmaz bir felaket" olacağını söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "DÜNYA İKİ ÜLKEYE YETECEK KADAR BÜYÜK"

  Çin Savunma Bakanı Li Shangfu, Asya Pasifik'te NATO benzeri ittifakların gerilime sebep olabileceği uyarısı yaptı. Dünyanın hem Çin hem de ABD'ye yetecek kadar büyük olduğunu ve ülkelerin ortak zemin araması gerektiğini söyledi.

  ÇİN-ABD ARASINDAKİ GERİLİM SÜRECEK Mİ?

  Çin Savunma Bakanı'nın açıklamaları ABD ve Çin askeri gemileri arasında Tayvan Boğazı'nda çıkan gerilimden sonra geldi. Çin'in kendi toprağı olarak kabul ettiği Tayvan Boğazı'nda ABD ve Kanada bayraklı askeri gemiler, Çin gemisiyle karşılaştı. Çin iki ülkeyi kasıtlı olarak provokasyon yapmakla suçlarken, ABD ve Kanada uluslararası hukukun izin verdiği şekilde hareket ettiklerini açıkladı.

  ABD, ÇİN'İ DİYALOĞA DAVET ETTİ

  Amerikan Savunma Bakanı Lloyd Austin, Çinli mevkidaşını konferans sürecinde konuşmaya davet etti. Ancak Pentagon, Pekin'in bu teklifi reddettiğini açıkladı. Çin delegasyonu, görüşmelerin tekrar başlaması için ABD'nin 2018 yılında uygulamaya başladığı Çin Savunma Bakanı Li Shangfu üzerindeki ambargoyu kaldırmasının bir ön şart olduğunu ifade etti.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow