Apple fabrikasında karantina kaosu

Apple fabrikasında karantina kaosu

Çin'de grev yapan ve karantinayı eleştiren işçilere şiddet görüntülerinin ardından iPhone fabrikası yönetimi özür diledi. Çin hükümeti ise fabrikada karantina istemeyen işçilerin yaşadığı şehri tamamen karantinaya aldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Fabrikada karantina istemedikleri için önce şiddet uygulandı, ardından bütün şehre karantina geldi.

Çin'in Çengçou kentinde bulunan dünyanın en büyük iPhone fabrikasında koronavirüs önlemlerini eleştiren işçiler grev yapmış, fabrikayı terk etmek istemişti. Protestocu işçilere güvenlik güçlerinde çok sert müdahale gelmişti. Çin bu görüntülerin ardından bu kez tüm şehri karantinaya aldı.

Foxconn şirketine ait Apple fabrikası da konuyla ilgili açıklama yaptı, özür diledi. Çinli şirketin çalışanlarının bir kısmı, geçen ay da salgın ile ilgili yetersiz önlemler alındığı ve hastalanan mesai arkadaşlarına yardım edilmediği gerekçesiyle işten ayrılmıştı. Firma işçilere ikramiye vadederek geri dönmelerini sağlamıştı. Foxconn özründe ikramiye konusuna da değindi. "Teknik bir aksaklık" nedeniyle ikramiyelerin geciktiğini iddia etti. Çin İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Kao Litian ise Foxconn hakkındaki sorulara yanıt vermedi.