hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Çin'deki yolcu uçağı neden düştü?

  Çin'in güneyinde 132 kişi taşıyan yolcu uçağı düşmüştü. O uçağın kara kutusu bulundu. Ancak arama kurtarma çalışmaları, aşırı yağış ve heyelan riski nedeniyle durduruldu. Peki yolcu uçağı neden düştü mü, düşürüldü mü? Arkasında ne var? Konuyu KKTC Girne Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Tolun'la mercek altına aldık.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  132 KİŞİYE MEZAR OLAN UÇAĞIN KARA KUTUSU BULUNDU

  Varış noktasına kısa bir süre kala gökyüzünden yere çakıldı. Uçak kazasıyla sarsılan Çin, enkaza ulaşmaya çalışıyor.

  132 yolculu uçak, Çin'in güneyinde yaklaşık 9 bin metre yükseklikten düştü. Arama kurtarma ekiplerinin tüm hızıyla yürüttüğü çalışma, yağmur engeline takıldı. Çalışmalar şiddetli yağış ve heyelan riski nedeniyle durduruldu. Kaza anından itibaren herkes mucize bir kurtuluş haberi bekledi ancak Çinli yetkililer, kazadan kurtulan olmadığını açıkladı. Henüz düşüş nedeni bulunamayan uçağın kara kutusunun yeri tespit edildi. Bir havacılık yetkilisi kara kutunun çıkarıldığını duyurdu.

  ARAMA ÇALIŞMALARINA YAĞMUR ENGELİ

  Yağmur engeli öncesi yürütülen arama kurtarma çalışmalarında uçağın enkazının bazı parçaları bulundu. O parçalar arasında yolculara ait çanta, cüzdan ve kimlik kartları da yer alıyordu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "ÇİN'DE DÜŞEN YOLCU UÇAĞI 7 YAŞINDAN KÜÇÜK"

  Kazaya dair soruşturma ülkenin sivil havacılık idaresi tarafından yönetilecek. Ancak Boeing de temsilci atama hakkına sahip olacak. Uçak takip verileri, söz konusu uçağın 3 dakikadan kısa bir süre içinde binlerce metre düştüğünü kaydetti. Havacılık uzmanları, Boeing 737-800 modelinin dünya çapında hizmet veren güçlü bir güvenlik siciline sahip olduğu görüşünde. Düşen uçağın ayrıca 7 yıldan daha kısa süreli kullanıldığı belirtiliyor. İncelemenin kasıtlı eylem, pilotaj hatası ve teknik arıza etrafında yoğunlaşması bekleniyor.

  KAZANIN NEDENİ NE?

  Kaza hakkında CNN TÜRK'e konuşan Prof. Dr. Süleyman Tolun, "Uçağın düşüş şekli alışılmış bir düşüş değil. Düşürülseydi gövdeden parçalanma olabilirdi" dedi. Emekli Hava Pilot Korgeneral Dr. Erdoğan Karakuş da "Kuyruk kısmına yıldırım düşmüş olabilir" diye konuştu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow