hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Depremzedeler için 7 milyar euro yardım

  Avrupa Birliği, deprem bölgelerine destek için Uluslararası Bağışçılar Konferansı düzenledi. Türkiye ve Suriye'ye yeniden yapılanma için toplam 7 milyar euro'luk yardım taahhüdünde bulunuldu. Toplantıya Cumhurbaşkanı Erdoğan da videokonferans yoluyla katıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "İlk hesaplarımıza göre depremin yol açtığı yıkımın maliyetinin yaklaşık 104 milyar doları bulacağı anlaşılıyor. Bu çapta bir afetle ekonomik durumu ne olursa olsun hiçbir ülkenin tek başına mücadele etmesi mümkün değildir. Bu zor günlerde tüm dostlarımızın, kurumlarıyla, üye ve aday ülkeleriyle Avrupa Birliği'nin, Birleşmiş Milletler'in ve diğer uluslararası örgütlerin sergilediği dayanışmayı asla unutmayacağız." Kahramanmaraş merkezli depremlerin Türkiye'ye maliyetini bu sözlerle açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'ye destek veren tüm uluslararası örgütlere teşekkür etti.

  Türkiye ve Suriye'deki deprem bölgelerine yardım için Belçika'nın başkenti Brüksel'de Uluslararası Bağışçılar Konferansı düzenlendi. Konferansta konuşan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Türkiye'deki depremzedeler için 1 milyar euro yardım sağlayacaklarını açıkladı.

  Konferansın kapanışında konuşan İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, konferansta Türkiye ve Suriye'deki depremzedeler için yaklaşık 7 milyar euro'luk yardım taahhüdü yapıldığını bildirdi. Kristersson, depremlerden etkilenenlerin yalnız olmadığını ve desteklerinin süreceğini ifade ederek, yardımlara geniş katılımın önemini vurguladı.

  Toplanan yardımla beklentileri aştıklarını belirten AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, "Tam şeffaflık ve hesap verebilirlik içinde yatırımımızın sahada en güçlü etkiye sahip olmasını sağlayacağız" ifadelerini kullandı.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow