hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Donald Trump'a sessizlik emri talebi

  Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın Washington'da "6 Ocak Kongre Baskını" olaylarına ilişkin yargılanma süreci devam ediyor. Davada Trump için sessizlik emri talep edildi. Yani Trump'ın dava hakkında konuşması yasaklanabilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Davaların peşini bırakmadığı eski ABD Başkanı Donald Trump'ın Washington'da yargılandığı davada bir gelişme daha oldu. Savcı Jack Smith, mahkemenin yargıcından Trump hakkında sessizlik emri kararı vermesini istedi. Yargıcın talebi kabul etmesi halinde Trump, halka açıklanmış bilgiler haricinde tanıkların ifadeleri, kimlikleri ve güvenilirlikleri hakkında açıklama yapamayacak. Aynı zamanda mahkemede ismi geçen herhangi bir kişi ya da görevliler hakkında da konuşamayacak.

  Donald Trumpa sessizlik emri talebi

  2024 başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'den aday olmasına kesin gözüyle bakılan Trump ise sosyal medya üzerinden sessizlik emri talebine yanıt verdi. Trump, "Siyasi rakibine karşı Adalet Bakanlığını ve FBI'ı silahlaştıran beceriksiz bir başkana karşı yarışıyorum" ifadelerini kullandı.

  Donald Trumpa sessizlik emri talebi

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Uzmanlar, sessizlik emrine karar verilmesi halinde Trump'ın seçim sürecinde olmasından dolayı Amerikan Anayasası'nın birinci maddesi olan ifade özgürlüğü üzerinden büyük bir tartışma çıkacağını öngörüyor.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow