Dünyadan İranlı kadınlara destek

Dünyadan İranlı kadınlara destek

İran İnsan Hakları Örgütü, ülkede iki haftayı aşkın süredir devam eden hükümet karşıtı protestolarda en az 92 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin öldürülmesiyle başlayan eylemlere, dünya çapında 150 farklı şehirden destek geldi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İran'da baş örtüsü zorunluluğuna yönelik protestolar sürerken milletvekilleri mecliste polise destek sloganı attı. İnsan Hakları Grupları’ysa, gösterilerde polis müdahalesi yüzünden hayatını kaybeden kişi sayısının açıklanandan daha fazla olduğunu duyurdu. Norveç merkezli "İran İnsan Hakları" grubu günlerdir devam eden protestolarda can kaybının hızla tırmandığını açıkladı. İnsan Hakları Örgütünün Direktörü, uluslararası kamuoyuna acil eylem çağrısı yaptı. İran güvenlik güçlerinin "İnsanlık Karşıtı Suçlar" işlediğini öne sürdü.

İranlı kadınların önderlik ettiği protestolara dünya çapından da destek geldi. 150'den fazla şehirde dayanışma eylemleri düzenlendi. İspanya'nın başkenti Madrid'de İranlı kadınlar ve destekçileri meydanlara akın etti. "İran’da Acil Durum" ve "Herkes İçin İnsan Hakları" yazılı pankartlarla gösteri yaptı. Berlin'de ise İran ahlak polisi tarafından öldürülen Mahsa Amini'nin posterlerini taşıyan kalabalık bir grup yürüyüş yaptı. İran rejimine karşı sloganlar atıldı. Japonya'nın başkenti Tokyo’da da İranlı kadınlara destek mitingi düzenlendi. Ülkede yaşayan İranlılar ve insan hakları savunucuları polisin sert müdahalesini ve baş örtüsü yasasını protesto etti.