hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Dünya’dan Wagner yorumları

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Rus paralı asker grubu Wagner’in 24 saatlik isyanı, dünya siyasetinin en önemli gündem maddesi olmaya devam ediyor. AB yetkilisi “Putin'i yarattığı canavar ısırıyor” dedi. Amerika ve NATO'ya göre ise kriz, Putin'in Ukrayna işgalinin "stratejik bir hata" olduğunu bir kez daha gösterdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rusya'da Wagner liderinin çıkardığı isyan, Putin yönetimini ve Ukrayna işgalini nasıl etkileyecek? Dünya siyasetinden konuyla ilgili önemli mesajlar geldi.

  Dünya’dan Wagner yorumları

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, yaşananların Ukrayna savaşıyla doğrudan bağlantılı olduğunu söyledi. “Hafta sonu yaşanan olaylar Rusya'nın iç meselesi ve Putin'in Kırım'ı yasa dışı ilhakı ve Ukrayna'ya karşı savaşla yaptığı büyük stratejik hatanın bir başka göstergesi.”

  Dünya’dan Wagner yorumları

  Amerikan Dışişleri Bakanı Antony Blinken'dan da benzer bir yorum geldi. “Ukrayna'ya yönelik bu saldırganlığın her yönüyle stratejik bir başarısızlık haline geldiğini gördük. Rusya, Putin'in ne yapmaya çalıştığı hakkında endişelenmesi gerektiği kadar, Rusya'nın içinde olup bitenler hakkında da endişelenmesi gerektiğinden artık dikkati dağılmış durumda. Kendisi Ukrayna'da başarılı değil.”

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dünya’dan Wagner yorumları

  En dikkat çekici yorum ise Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'den geldi. “Putin'in Ukrayna'ya karşı başlattığı savaş ve Putin'in Wagner'le yarattığı canavar, şimdi onu ısırıyor. O canavar yaratıcısına karşı hareket ediyor. Siyasi sistem kırılganlıklar gösteriyor ve askeri güç çatlıyor. Dolayısıyla bu, Ukrayna'daki savaşın önemli bir sonucudur.”

  Dünya’dan Wagner yorumları

  Alman Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock da Putin'i hedef aldı. “Açık olan şu ki, bu Rusya'da bir iç güç mücadelesi ve biz karışmıyoruz. Orada ne olduğu hala belli değil. Rusya'daki farklı aktörlere ne olduğu belirsizliğini koruyor. Ama çok net olan ve geçen hafta sonu bir kez daha altı çizilen şey, Rusya'nın bu acımasız saldırı savaşıyla Putin kendi ülkesini mahvediyor.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow