hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Economist'ten skandal kapak: İngiliz dergi seçim analizinde "Türkiye felaketin eşiğinde" dedi

  İngiltere merkezli The Economist dergisi, seçimlerden önce skandal bir kapakla çıktı. 2023 seçimleriyle ilgili yayımladığı analiz yazısı için hazırlanan kapakta, Türk bayrağı üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın siluetini resmeden dergi, "Türkiye felaketin eşiğinde" başlığını attı. Yazıda, Erdoğan’ı hedef alan ifadelere yer verildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İngiltere merkezli The Economist dergisi, bu yıl gerçekleşecek olan Türkiye seçimleriyle ilgili bir analiz yazısı yayımladı.

  Skandal bir başlıkla servis edilen analiz haberin kapağında Türk bayrağı üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın silueti resmedildi.

  Dergi, "Türkiye felaketin eşiğinde" başlığını attığı haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alan ifadelere yer verdi.

  Söz konusu analizde, “Dışarıdan bakanlar, Recep Tayyip Erdoğan’ın bu haftaki açıklamasında 14 Mayıs'ta yapılacağına işaret ettiği cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine dikkat etmeli. Ülke felaketin eşiğinde” ifadeleri yer aldı.

  Economistten skandal kapak: İngiliz dergi seçim analizinde Türkiye felaketin eşiğinde dedi

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ALTUN'DAN ECONOMIST’E TEPKİ

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya hesabından The Economist dergisinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili kapağına tepki gösterdi.

  İletişim Başkanı Altun, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Yine başladılar! The Economist, entelektüel açıdan tembel, sıkıcı ve kasıtlı bir cehalete dayalı Türkiye tasvirini yeniden piyasaya sürdü. Klişe ifadeler, mizenformasyon ve küstah bir propagandayla kendilerince Türk demokrasisinin sonunu ilan ediyorlar" dedi.

  Altun Twitter’daki mesajında Economist'in haberine yönelik "ucuz propaganda ve dezenformasyona dayalı sansasyonel gazetecilik" değerlendirmesini yaparak şunları söyledi: 

  "Türk halkı demokrasiye, eşitliğe ve özgürlüğe olan bağlılığını defalarca göstermiştir. Siyasi sistemimiz, halkımızın demokrasimizi korumak için kanını akıttığı 15 Temmuz 2016'daki hain darbe girişimi de dahil olmak üzere pek çok musibeti atlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan vatandaşlarımızı darbecilere karşı direnmeye çağırdığında milletimizin bu çağrıya cevabı asırlık bir ders niteliğindeydi. Economist'teki sözde gazeteciler ve editörler, belli ki halkımızın demokrasimiz için verdiği mücadele hakkında düzgün bir gazetecilik yapma zahmetine asla girmemişler. Bu, büyük ölçüde, girdiği her seçimi kazanmış ve demokratik yollarla seçilmiş Cumhurbaşkanımıza karşı açıklanması güç ve sonu gelmeyen nefretlerinden kaynaklanıyor. Türk halkının Erdoğan'a nasıl ve neden güvendiğini araştırma zahmetine katlanamıyorsanız, sizi kim ciddiye alsın? Ülkemiz, hararetli tartışmaların gerçekleştiği bir seçim dönemine doğru gidiyor. Ülkemiz gerçek anlamda demokratik siyasete sahiptir. Muhalefet aylardır stratejisini belirlemek için çabalıyor. Çok canlı bir demokrasimiz var ve halkımız siyasi sistemini çok güçlü bir şekilde sahipleniyor. The Economist'in Türkiye'de gerçekte neler olup bittiği hakkında haber yapma zahmetine asla girmeyeceğinden eminim. Sadece okudukları haberlerden şüphe duymayan okuyucuları, derginin hazin durumu hakkında uyarmak istiyorum!"

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "HADDİNİ AŞAN, KÜSTAHÇA VE ALÇAKÇA BİR SALDIRI"

  CNN Türk yayınında Meltem Bozbeyoğlu'nun sorularını yanıtlayan Nişantaşı Üniversitesi'nden Coşkun Başbuğ, "Bu haddini aşan, küstahça ve alçakça bir saldırı." dedi ve sözlerine şöyle devam etti;

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Economist 2017 referandumunda da benzer şeyler yaptı. Batı Türkiye'yi asla terk etmemeli diye manşet attı. Avrupa'ya akıl verdi, hangi cüretle bunun cevabı yok. Aynı Economist 2023 seçimlerini hedef alarak böylesi bir başlık atıyor. Bizim için asla şaşırtıcı değil ama alçakça ifadeler ve saldırılar var.”

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow