EOKA'nın tetikçilerinden kan donduran itiraf: 68 Türk'ü vurduk, çukura attık

EOKA'nın tetikçilerinden kan donduran itiraf: 68 Türk'ü vurduk, çukura attık

Kıbrıs'ı Yunanistan'a bağlamak amacıyla 1954 yılında kurulan Rum terör örgütü EOKA'nın hayattaki iki tetikçisi, 1964'ten başlayarak farklı zamanlarda 68 Türk'ü önce kurşunlayıp sonra şişleyerek öldürdüklerini itiraf etti. "Türklerin vurduğu her bir Rum'a karşı 10 Türk canı aldık" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kıbrıs'ı Yunanistan'a bağlamak amacıyla 1954 yılında kurulan Rum terör örgütü EOKA'nın hayattaki iki tetikçisi, 1964'ten başlayarak farklı zamanlarda 68 Türk’ü önce kurşunlayıp sonra şişleyerek öldürdüklerini itiraf etti. 1964 yılında Nikos Sampson liderliğindeki grubun üyesi olduklarını belirten Neoptolemos Leftis ve Athos Petridis, kanlı cinayetlerini kamera karşısında anlattı.

Leftis, 1964 yılında Gazimağusa kentinde Türk mevzilerini belirlemeye çalışan 2 Yunan subayı ve bir Rum polisinin öldürülmesinin ardından emir geldiğini belirtti. "Yaklaşık 500 kişilik bir güçtük. Her bir Rum canı için 10 Türk öldürmemiz yönünde emir geldi. Öyle de oldu zaten, bana hâlâ öldürdüğümüz 68 Türk'ü ve mezar yerlerini soruyorlar. Nerede ne bulacaksın ki o kadar zaman geçmiş” dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Athos Petridis ise "Biz Eylence köyü yakınlarında yola çıkıyorduk, geçen araçları durduruyorduk. Türkler büyük arabalar, otobüslerle seyahat ediyordu. Araçların içindeki Türkleri indiriyor, önce paralarını alıyorduk. Sonra silahla vuruyor, şişliyor ve çukurlara atıyorduk. Başpiskopos Makaryos yaptıklarımızı duyunca çok sevinmişti" diyerek işledikleri cinayetlerden bir bölümünü detay vererek böyle anlattı.