hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ermenistan'da siyasi gerilim

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Ermenistan'da siyasi gerilim tırmanıyor. Eski devlet başkanı Serj Sarkisyan'ın başbakanlığa getirilmesine karşı çıkan muhalif lider Nikol Paşinyan gözaltına alındı. Paşinyan'ın dışında 277 protestocu da gözaltında.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ermenistan'da binlerce kişi 10 gündür sokaklarda. Hedefteki isim eski devlet başkanı Serj Sarkisyan. Sarkisyan iki dönem yaptığı yaptığı cumhurbaşkanlığını maksimum görev süresi dolduğu için bırakmış ancak hemen ardından başbakanlık koltuğuna oturmuştu.

  2015'te referandumla kabul edilen anayasa değişikliğiyle devlet başkanının önemli yetkileri başbakana devredilmişti. Ülkeyi yine Serj Sarkisyan'ın yöneteceğini savunan muhalifler istifa çağrısı yapıyor.

  "Bu bir şantaj" deyip görüşmeyi terketti

  Binlerce kişi başkent Erivan'da sokaklardayken Serj Sarkisyan da muhalif lider Nikol Paşinyan ile bir araya geldi. Görüşme gergin geçti. Televizyonda canlı yayınlanan buluşma yalnızca 3 dakika sürdü.

  Paşinyan, Sarkisyan'a "Buraya istifanızı görüşmek üzere geldim" deyince başbakan buna çok sinirlendi. "Bu bir şantaj" diyerek, görüşmeyi terk etti. Sarkisyan'ın tepki gösterdiği muhalefet lideri de sokağa döndü, göstericilerin arasına katıldı. Ama kısa süre sonra iki milletvekiliyle birlikte gözaltına alındı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bunun üzerine Erivan sokakları bir kez daha karıştı. Polis, protestoculara müdahale etti. Göstericilerle polis arasında çatışma çıktı. Olaylarda 277 protestocu gözaltına alındı.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow