Esad ABD'yi hırsızlıkla suçladı

Esad ABD'yi hırsızlıkla suçladı

Terör örgütü YPG/PKK, ABD'nin desteğiyle Suriye'nin petrol bölgelerini kontrol altında tutuyor. Esad rejimi şimdiye kadar 100 milyar doları aşkın kayıp olduğunu açıkladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Suriye'deki Esad rejimi, petrol kaynaklarını elinde tutan terör örgütü YPG/PKK ve destekleyicisi ABD'yi hırsızlıkla suçladı. Toplam kaybın 100 milyar doları aştığı açıklandı.

Esad rejiminin resmi haber ajansı SANA, Mart 2011'den bu yana devam eden iç savaştaki kayıplara ilişkin detayları paylaştı. Geçen yıl Suriye'de petrol üretiminin toplam 31,4 milyon varili bulduğunu belirten rejim, günlük üretilen 85,9 bin varilden yaklaşık 70 bininin ABD ve terör örgütü YPG/PKK tarafından çalındığını savundu. Suriye yönetimi, iç savaşın başlamasından bu yana petrol sektöründeki doğrudan ve dolaylı kaybının yaklaşık 100,5 milyar doları bulduğunu iddia etti.

Suriye'de enerji kaynaklarının büyük kısmı Deyrizor ve Haseke'de bulunuyor. Bu bölgeler de ABD'nin desteklediği YPG/PKK işgalinde terör örgütü, Suriye'nin petrol yataklarının yüzde 70'ini kontrol ediyor. Elde edilen ham petrol ise, rejim tarafından kontrol edilen rafinerilerde işleniyor.

Gizli toplantı basına sızdı: ABD'nin en yetkili generali süre verdi

Gizli toplantı basına sızdı: ABD'nin en yetkili generali süre verdi