Esad rejimi İdlib'e saldırıyor

Video: Esad rejimi İdlib'e saldırıyor

Suriye'nin İdlib bölgesindeki çatışmalar nedeniyle az da olsa göç hareketleri başladı. Bölgede yaşayan halka ulaşmaya çalışan sivil toplum kuruluşları ise bombardıman ortasında yardım dağıtmaya çalışıyor.

Yardım dağıtılırken bombardıman başladı. O anda kameralar kayıttaydı.


Suriye'nin İdlib bölgesinde son dönemde Esad rejiminin bombardımanları yoğunlaşmış durumda.


Özellikle El Kaide'nin Suriye kolu Heyetül Tahrir Şam'ın hakim olduğu bölgeler hedef alınıyor.


Lataminah, Morek, Han Şeyhun, Maretel Numan ve Cisrul Şuğur bölgesi rejim tarafından nerdeyse hergün topçu atışlarıyla vuruluyor.


Bombardımanlardan en çok etkilenenler ise, siviller... İdlib'in güney bölgelerinden Türkiyeye doğru da gelişler var. Son bir haftada çocuklu ailelerden oluşan 70 kişi İdlib merkez ve Türkiye sınırına yakın daha güvenli bölgelere geldi.


Bölgede kalan sivil halka ise yardım kuruluşları gıda yardımı yapıyor. Battaniye ve soba gibi malzemeler ulaştırılmaya çalışılıyor.


İnsani yardım vakfı İHH'nin ekipleri de bölgede. Ekipler yardım dağıtırken, Esad rejimine bağlı topçular Han Şeyhun'u vuruyor.


İdlib'e bağlı Han Şeyhun'da 4 Nisan 2017'de Esed rejimine bağlı güçler tarafından kimyasal saldırı düzenlenmiş, 100’ü aşkın sivil hayatını kaybetmişti. Han Şeyhun, Suriye’deki iç savaşın başlamasının ardından en fazla saldırıya uğrayan bölgeler arasında yer alıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS