hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Esed rejiminden TSK gözlem noktasına taciz ateşi

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Esed rejimi, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki 8 nolu TSK gözlem noktasına taciz atışı yaptı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Beşşar Esed rejimi, Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) ait 8 nolu gözlem noktasına taciz atışı yaptı.

  Rejime ait savaş uçakları, İdlib'in güneydoğusundaki Maaretinuman ilçesinde yer alan 8 nolu gözlem noktasının yakınına ağır makineli tüfeklerle ateş etti.

  Atış neticesinde herhangi bir hasar oluşmadı.

  Sirman bölgesindeki 8 nolu nokta, rejimin dün kuşatmaya aldığı Han Şeyhun ilçesinin kuzeyinde bulunuyor.

  Rejim, Rusya'nın ve İran destekli yabancı terörist grupların yardımıyla son 10 gündür İdlib'in güneyinde ilerliyor.

  Söz konusu bölgeden 17 Eylül 2018'de imzalanan İdlib mutabakatından bu yana 1 milyona yakın sivil Suriye-Türkiye sınırı hattına göç etti.

  Yerel kaynaklar, saldırıların Maaretinuman ve Serakib ilçelerine yayılması halinde yerinden edilenlerin sayısının 1,5 milyona ulaşabileceğini belirtiyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rejim, 19 Ağustos'ta 8 nolu noktanın güneyindeki Morik'te bulunan 9 nolu noktaya intikal esnasında TSK konvoyuna hava saldırısı düzenlenmiş, 3 sivil ölmüş, 12 sivil yaralanmıştı.

  CNN TÜRK Dış haber masasından Enver Kaptanoğlu yaşanan taciz ateşi ile ilgili, "Han Şeyhun'un kuzeyinde Türk askerlerinin bulunduğu noktaya Rejim tarafından taciz ateşi gerçekleştirildi. Biz burada 8 numaralı gözlem noktasını gösteriyoruz. Şunu hatırlatayım, pazartesi günü de 9 numaralı gözlem noktasına gitmekte oılan Türk konvoyuna rejim tarafından taciz ateşi açılmıştı. Bu 3 içerisinde ikinci Türk askerine taciz ateşi oldu.

  Vurulan nokta 8 numaralı gözlem noktasının 7,5 km batısında bulunan Han Şeyhun'la Maratel Numan kasabasının arasında M-5 otoyolunun üzerinde bir nokta. 9 numaralı gözlem noktası kuşatılarak taciz ateşine uğramasının ardından, Türk askeri belirtilen bölgede geçici üs kurma kararı aldı.

  Burada saha çalışmaları yürütülüyordu. Türk askeri araçları vardı ve askeri araçlarımız burada bekliyordu. Rejime ait uçakların makineli tüfekleriyle bu noktada bulunan Türk Askeri noktası yakınına taciz ateşi açtığı bilgisi geldi." eklemelerinde bulundu.

  ESED, RUSYA'NIN DESTEĞİYLE HAN ŞEYHUN'U ELE GEÇİRDİ

  Rusya'nın hava desteğiyle Astana anlaşmalarını ve İdlib mutabakatını çiğneyen Beşşar Esed rejimi güçleri, Han Şeyhun ilçesini hakimiyetine aldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İran destekli yabancı terörist grupların ve Rus özel kuvvetleri ile paralı askerlerinin karadan desteğini alan rejim, ilçeye girmek için operasyon başlatmıştı. 

  Rejim güçleri, ilçeye batı yönünden girişte bulunan Fakir ve Nimr kontrol noktalarını ele geçirdikten sonra, dün öğle saatlerinde Hazzanat noktasını da almış ve ilçeyi her yönden çevrelemişti.

  Bu hamleyle ilçeyi kuzeydoğusundan da kuşatan rejim güçleri, ilçe merkezine girdi. 

  Han Şeyhun'un yanı sıra, güneyindeki Morik ve Kefer Zita ilçeleri de rejimin muhasarasında kaldı. 

  Rusya, Esed rejimi ve İran güçlerine, Han Şeyhun saldırıları sırasında yoğun hava desteği vermişti.

  İlçeden 112 bin kişi kaçmak zorunda kaldı 

  İdlib'e bağlı Han Şeyhun ilçesi, 4 Nisan 2017'de Esed rejiminin düzenlediği kimyasal silah katliamıyla 100 kişiyi öldürmesinin ardından dünya gündemine oturmuştu. 

  ABD, 7 Nisan'da rejime ait Şayrat askeri hava üssünü vurmuş, Birleşmiş Milletler (BM) ile Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü (KSYÖ) ortak soruşturma misyonu (JIM), 27 Ekim 2017'de de saldırının rejim tarafından düzenlendiğini doğrulamıştı. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye, Rusya ve İran 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında Han Şeyhun'u da içeren alanı İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi ilan etmişti. 

  Ancak Han Şeyhun, Esed rejimi ve destekçilerinin yoğun saldırılarının hedefi olmaya devam etti. 

  Rusya, İran destekli terörist gruplar ve Esed rejiminin saldırılarında Han Şeyhun'da yaşayan yaklaşık 112 bin sivil yerinden edildi.

  İlçe merkezinde şu an sivil bulunmuyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow