hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Eski ABD Büyükelçisi Jeffrey: ABD Türkiye’ye F-16 satmalı

  ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi ve Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Türkiye’ye F-16 satışı konusunda Washington’a çağrıda bulundu. CNN TÜRK’ten Büşra Arslantaş’ın sorularını yanıtlayan Jeffrey, “ABD bu konuda hızlıca adım atmalı” dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Amerika Birleşik Devletleri’nin eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, İsveç'in NATO üyeliğinin TBMM’de onaylanması ile ABD Kongresi’nde Türkiye’ye F-16 satışının onaylanması konusunda eş zamanlı adım atılması teklifini değerlendirdi.

  Jeffrey, “Bu ABD için iyi, bu Türkiye için iyi, Amerikan endüstrisi için iyi, NATO’nun savunması için iyi ve elbette İsveç’in NATO üyeliğine yardımcı olacaktır. Bu konuşmalarda nerede olduğumuzu anlamıyorum ama hızlıca ilerlemeliyiz” ifadelerini kullandı.

  DOHA Forumu’nda CNN TÜRK’ten Büşra Arslantaş’ın sorularını yanıtlayan Jeffrey, “ABD’nin hala daha F-16 satışı anlaşmasını sonuca erdirecek adımlar atmamış olması skandal” dedi.

  “TOP AMERİKA’NIN SAHASINDA”

  Jeffrey, “Cumhurbaşkanı Erdoğan İsveç’in NATO’ya katılım protokolünü imzalayıp meclise gönderdi ve TBMM bunun üzerinde düşünüyor. Benim anladığım o ki, TBMM, ABD’nin F-16’larla ilgili ne yapacağına dair daha fazla bilgi sahibi olmadan ilerletmeyecek ve bunu anlıyorum. Dolayısıyla top ABD tarafında ve şimdi harekete geçmeliyiz” sözlerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow