hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Eski Brezilya Devlet Başkan Bolsonaro'ya baskın

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Brezilya'da koronavirüs aşıları üzerinden yürütülen bir soruşturmada eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun evine baskın düzenlendi. Ocak ayında taraftarlarının seçim sonuçlarına itiraz ederek kongre binasına düzenlediği baskın sonrası, ABD’ye giden Bolsonaro'nun aşı kayıtlarında sahtecilik yapmış olabileceği iddia ediliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Koronavirüs döneminde aşı karşıtlığıyla öne çıkan eski Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, “Aşıyı olmadım. Pfizer broşürünü okuduktan sonra kişisel bir karardı. Eşimin aşı kartı da fotoğraflandı. Aşıyı Amerika Birleşik Devletleri'nde oldu, Janssen aşısını aldı. 12 yaşındaki kızım da sağlık raporu olduğu için aşı yaptırmadı. Yani, bu arama ve el koymaya gerçekten şaşırdım.” demişti.

  Ancak Brezilya’daki resmi kayıtlar eski devlet başkanının 2021'de aşı olduğunu ortaya çıkardı. araftarlarının seçim sonuçlarına itirazıyla kongre binasına baskın düzenlemesinin ardından ABD’ye giden Bolsonaro’nun, ABD’ye gitmek için aşı kayıtlarında sahtecilik yaptığı iddia ediliyor.

  İşte bu kapsamda yürütülen soruşturmada Brezilya polisi, Bolsonaro'nun evine baskın düzenledi. Polisler, operasyonda Bolsonaro’ya ve eşine ait cep telefonlarına el koydu, bazı kişiler gözaltına alındı.

  Bolsonaro, koronavirüs aşılamalarına açıkça karşı çıkmıştı. Aşı olmayacağını söylemesine karşın kayıtlarını kamuya açmayı da reddediyordu. Ancak yeni seçilen Lula hükümeti, bu kayıtların kamu yararı nedeniyle açıklanması kararı verdi. Kayıtlar, Bolsonaro’nun 2021’de aşı olduğunu gösterdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Polis, Bolsonaro’nun ABD’ye gidebilmesi için gerekli olan aşı sertifikasını elde edebilmek için kayıtlara ‘doğru olmayan veri’ yerleştirdiğini düşünüyor.  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow