hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Eski İngiltere Başbakanı'ndan çok konuşulacak iddia

  Eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın Ukrayna'nın işgaliyle ilgili sözleri gündem oldu. Johnson, Almanya’nın işgalin ilk döneminde Ukrayna’nın hızlıca yenilmesini umduğunu iddia etti. İngiliz lider ayrıca “Putin müzakere etmek istemiyor” dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın “Fransızlar son ana kadar reddetti. Almanlar oldukça geçerli ekonomik sebeplerden dolayı bunun olmasını istemediler” sözleri dünya çapında gündem oldu. CNN Portekiz’in etkinliğinde konuşan Johnson, Rus işgalinin ilk döneminde Avrupa ülkeleri arasında Ukrayna’ya destek konusundaki görüş ayrılıklarını tek tek anlattı.

  Boris Johnson, “Size korkunç bir şey söyleyeyim. Almanya bir noktada bu olacaksa hemen bitmeli ve Ukrayna yenilmeli görüşündeydi. Bunu destekleyemezdim. Bence bu korkunç bakış açısıydı. Rus hidrokarbonuna bağımlı İtalyanların da bir noktada ‘Bakın, bu pozisyonu desteklememiz mümkün değil’ dediğini hatırlıyorum.” ifadelerini kullandı.

  İngiliz lider, günün sonunda AB ve İngiltere’nin Ukrayna’nın yanında durduğunu vurguladı. “Putin’le müzakere mümkün değil” mesajı vererek “Ama günün sonunda almanlar, Fransızlar, İtalyanlar herkes devreye girdi. Joe Biden, Putin'le müzakere edilemeyeceğini gördü. Asıl mesele bu. İnsanlar "müzakere ile bitirelim" dediklerinde olay burada tıkanıyor. Anlaşma yok. Adam anlaşma önermiyor. Anlaşmak istemiyor.” sözlerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow