hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Eski Nazi sekreterine hapis cezası

  İkinci Dünya Savaşı'nda 11 binin üzerinde kişinin öldürülmesinde rolü bulunduğu tahmin edilen 97 yaşındaki eski Nazi sekreterinin davası sona erdi. O dönem toplama kamplarından birinde çalışan kadın 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  97 yaşındaki Eski Nazi Sekreteri Irmgrad Furchner, 11 bin kişinin ölümünden sorumlu olmakla yargılandı. Dava Almanya'da görüldü.

  Davanın ikinci duruşmasında, eski sekreter 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

  Son duruşmada ilk kez sessizliğini bozan Furshner, "Tüm olanlar için üzgünüm. O dönemde Stutthof'ta olduğum için pişmanım. Tek söyleyebileceğim bu" dedi.

  11 binin üzerinde cinayetin altında imzası bulunan eski Nazi sekreteri, dönemde 18 ya da 19 yaşındaydı. Avukatları yaşı küçük olduğu için kampta yaşananlardan haberdar olmadığını söylese de, savcılık infaz ve sürgünler dahil kararlarda Furchner'in parafı bulunduğunu ve yaşananların farkında olduğunu söyledi.

  Eski Nazi sekreterine hapis cezası

  Furchner'in tüm yaşananları gördüğü ve kamptan herhangi bir şekilde ayrılmaya çalışmadığı tarihçiler tarafından açıklandı.

  2021'de ilk duruşmada yaşadığı huzurevinden erkenden çıkarak ortadan kaybolmuş, hemen ardından bulunmuştu.

  Almanya lideri Adolf Hitler'in emriyle 1933'te Yahudi ve hükümet karşıtlarını çalıştırmak için kurulan Nazi toplama kamplarında milyonlarca kişi işkenceyle öldürülmüştü.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow