Eski Nazi sekreterine hapis cezası

Eski Nazi sekreterine hapis cezası

İkinci Dünya Savaşı'nda 11 binin üzerinde kişinin öldürülmesinde rolü bulunduğu tahmin edilen 97 yaşındaki eski Nazi sekreterinin davası sona erdi. O dönem toplama kamplarından birinde çalışan kadın 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

97 yaşındaki Eski Nazi Sekreteri Irmgrad Furchner, 11 bin kişinin ölümünden sorumlu olmakla yargılandı. Dava Almanya'da görüldü.

Davanın ikinci duruşmasında, eski sekreter 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Son duruşmada ilk kez sessizliğini bozan Furshner, "Tüm olanlar için üzgünüm. O dönemde Stutthof'ta olduğum için pişmanım. Tek söyleyebileceğim bu" dedi.

11 binin üzerinde cinayetin altında imzası bulunan eski Nazi sekreteri, dönemde 18 ya da 19 yaşındaydı. Avukatları yaşı küçük olduğu için kampta yaşananlardan haberdar olmadığını söylese de, savcılık infaz ve sürgünler dahil kararlarda Furchner'in parafı bulunduğunu ve yaşananların farkında olduğunu söyledi.Furchner'in tüm yaşananları gördüğü ve kamptan herhangi bir şekilde ayrılmaya çalışmadığı tarihçiler tarafından açıklandı.

2021'de ilk duruşmada yaşadığı huzurevinden erkenden çıkarak ortadan kaybolmuş, hemen ardından bulunmuştu.

Almanya lideri Adolf Hitler'in emriyle 1933'te Yahudi ve hükümet karşıtlarını çalıştırmak için kurulan Nazi toplama kamplarında milyonlarca kişi işkenceyle öldürülmüştü.

Almanya'da 100 yaşındaki eski Nazi yargılanacak

Almanya'da 100 yaşındaki eski Nazi yargılanacak