Finlandiya Başbakanı’ndan NATO yorumu

Finlandiya Başbakanı’ndan NATO yorumu

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, Türkiye'nin ülkesinin NATO üyeliğini veto etme kararını İtalyan basınına değerlendirdi. Finlandiya Başbakanı, "Görüşmeli ve olası yanlış anlaşılmaları gidermeliyiz" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, ülkesinin NATO üyeliği süreci ve Türkiye’nin vetosu konusunda "Her sorun, tartışma ve iyi niyetle çözülebilir" ifadesini kullandı.

İtalyan basınına konuşan Marin "Bu aşamada sakin kalmanın, Türkiye ve diğer üye devletlerle görüşmenin önemli olduğunu düşünüyorum. Bu şekilde muhtemel soruları yanıtlayabilir ve olası yanlış anlaşılmaları giderebiliriz." ifadelerini kullandı.

Finlandiya başbakanı, İtalya ziyareti kapsamında Başbakan Mario Draghi ile bir araya gelerek ikili görüşme sonrası basın toplantısı yapmıştı. Marin, toplantıda ülkesinin güvenliğini sağlamanın en iyi yolunun NATO’ya katılmak olduğunu vurgulamıştı.

Marin, “Şu an asıl odağımız NATO üyeliği süreci ve öncesinde çözülmesi gereken bazı meseleler var. Tabii ki her NATO ülkesinin adaylığımızı olabildiğince hızlı bir şekilde onaylamasını istiyoruz. Finlandiya ve İsveç’in güvenliğini sağlamanın en iyi yolu onay sürecini olabildiğince hızlı tamamlamak. sözlerini kullandı.