Son Dakika

Fosfor bombası iddialarına kanıt yok

A A

23.10.2019 - 00:20

Terör örgütü YPG yandaşları ve bazı yabancı basın kuruluşları, Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı’nda "beyaz fosfor bombası" kullanıldığı iddia etmeye devam ediyor. Bu iddialara bir yalanlama da dünya sağlık örgütünden geldi.

Terör örgütü YPG-PKK yandaşları sahte fotoğraflar servis ederek, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin kuzeyinde beyaz fosfor bombası kullandığını öne sürdü, bu kez de dünya sağlık örgütü sözcüsü iddiaları yalanladı.

Terör örgütü yandaşları harekat sırasında uluslararası savaş hukukuna aykırı mühimmatlar kullanıldığını iddia ediyordu. BM Cenevre Ofisi’nde düzenlenen haftalık basın toplantısında da bir gazeteci, Suriye’nin kuzeyinde sivillere ve özellikle çocuklara yönelik beyaz fosfor bombası kullandığı yönündeki haberleri sordu. Dünya Sağlık Örgütü sözcüsü Chrıstıan Lındmeıer, bölgedeki durumu yakından takip ettiklerini belirtti. Sözcü Anadolu Ajansı muhabirinin sorularını da yanıtladı, beyaz fosfor bombası kullanıldığına dair bir kanıtları olmadığını söyledi.

Sağlık bilimleri üniversitesi kimyasal, biyolojik, radyolojik, nükleer anabilim dalı başkanı Prof. Dr. Levent Kenar, sosyal medyada paylaşılan sahte fotoğrafları Anadolu Ajansı’na değerlendirmiş, iddiaların gerçekle hiçbir ilişkisinin olmadığını söylemişti.

Kenar, "çocuğun vücudundaki bu etkilenmenin beyaz fosfor bombasına bağlı olması gerçekten uzaktır. Çocuğun cilt yaralarının bulunduğu bu fotoğrafın nerede ve ne zaman çekildiği belli değil ancak eski bir yanığa benziyor. Yeni bir yanık gibi durmuyor.” İfadelerini kullanmıştı.