Fransa'da fosil yakıtı azaltma planı

Fransa'da fosil yakıtı azaltma planı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İklim Krizine Karşı Mücadele Planı’nda, gazla çalışan şofbenleri değil, elektrikle çalışan ısı pompalarını kullanacaklarını açıkladı. Macron'un fosil yakıt kullanımını azaltma planı yerinde olsa da 2025 hedeflerini 2030'a ertelemesi tepki çekti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, elektrikle çalışan ısı pompası sistemiyle fosil yakıtlardan bağımlılığın azaltılması için verilecek teşvikleri açıkladı. “Biz gazı kullanan en büyük ülkelerden biriyiz o yüzden yurttaşlarımızı ve endüstrimizi yasaklama yapmadan buna hızlıca alıştırmak için ısı pompalarını kullanacak endüstri oluşturmaya karar verdik. Bunun kullanımını 2027'ye kadar üçe katlayacağız kendi başımıza 1 milyon ısı pompası üretmeyi hedefliyoruz bu üretime de paralel olarak 30 bin kişiyi kullanımı için eğiteceğiz.”

Fransada fosil yakıtı azaltma planı

Buna göre Macron'un iklim planı, 2027'ye kadar fosil yakıtlara bağımlılıktan vazgeçmese de ısı pompası üretimini 3 katına çıkararak azaltmayı planlıyor. “Ekim’de elektriğin kullanımı için hesaplı fiyatları açıklayacağız. Açıklayacağımız fiyatlar Avrupa’da elektriğin yılın sonuna kadar daha çok tercih edilmesini sağlayacak.”

Macron, bir de itirafta bulundu. Fosil yakıt azaltma planını 2025'ten 2030'a erteledi. “Fosil yakıtlara olan bağımlılığımızı 2030'a kadar yüzde 60'tan yüzde 40'a düşüreceğiz. Bu yüzden fosil yakıtlara olan bağımlılığımızı azaltacağız ve benim için bu karbonsuzlaştırma sürecinde kesinlikle temel olan hedeflerden biri kömürden kurtulmak.”

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber

DÜNYA | SON DAKİKA