hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  "Frontex geri itmeleri örtbas etti"

  Avrupa basını, sınır koruma ajansı Frontex'in Yunanistan'ın mültecileri nasıl geri ittiğini örtbas ettiğine dair bir raporu haberleştirdi. Raporda, Frontex'in tüm ihlallere rağmen geri itmelere göz yumduğu ve ilgili soruşturmaların üstünün kapatılmasına uğraştığı belirtildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Brüksel'de aylardır geri itme tartışmalarının merkezindeki "Frontex Raporu"nun içeriği, Avrupa basını tarafından ortaya çıkartıldı. Avrupa yolsuzluk ile mücadele ofisi'nin kaleme aldığı 129 sayfalık raporda, sınır koruma ajansı Frontex'in Yunanistan'ın mültecileri sistematik olarak geri ittiğini nasıl örtbas etmeye çalıştığı açıklandı.

  Haber, Alman Der Spiegel, Fransız Le Monde ve Hollanda merkezli kar amacı gütmeyen kuruluş Lighthouse Reports tarafından hazırlandı.

  Bugüne kadar yalnızca sayılı Avrupalı siyasetçinin gördüğü ve Avrupa Komisyonu'nun yayınlanmasını engellemeye çalıştığı raporun içeriği ise yıllardır çok sayıda kanıt ve tanıklık ile gündeme gelen geri itme zulmünü doğruladı.

  Raporda Frontex yetkililerinin geri itmeler konusunda Yunanistan ile iş birliği yaptığı ve AB Parlamentosu'na konuyla ilgili yalan söylediği belirtildi.

  Frontex çalışanlarının geri itmelere şahit olmalarına rağmen Yunan yetkililerden tepki çekmemek adına bunları bildirmediği aktarıldı.

  Haberde ayrıca AB komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas'ın pozisyonunu kullanarak Yunanistan'a destek olduğuna dikkat çekildi. Yunanistan Başbakanı Kriakos Miçotakis'in partidaşı olduğu belirtilen Schinas'ın, "İçeriden biri olarak" nüfuzunu kullandığı vurgulandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Raporu okuduğu ortaya çıkan Schinas, yakın zamanda Yunan Sahil Güvenliği'nin mültecileri geri ittiğine dair elle tutulur bir kanıt olmadığını iddia etmişti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow