hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Gazze'de Sınır Tanımayan Doktorlar'a saldırı!

  Gazze'de Sınır Tanımayan Doktorlar ekibinin ailelerinin taşındığı konvoya saldırı düzenlendi. Art arda gerçekleşen saldırılarda 5 kişi öldü. Ekip, bu saldırıların tamamını İsrail'in düzenlediğini ortaya çıkardıklarını açıkladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gazze'de Hamas ve İsrail arasındaki ateşkesin bozulmasıyla Sınır Tanımayan Doktorlar ekibi yeniden çalışmalara başladı. Başlar başlamaz konvoyları hedef alındı. Son saldırıda araçları yanan Sınır Tanımayan Doktorlar, saldırıların İsrail tarafından yapıldığını tespit etti.

  "MİSAFİRHANEMİZİ İSRAİL TANKLARI TAHRİP ETTİ"

  Aslında Sınır Tanımayan Doktorlar'ın konvoyları savaş başından bu yana defalarca kez hedef alındı. Önce 18 Kasım'da çok sayıda Sınır Tanımayan Doktorlar çalışanı ve aile üyesinin bulunduğu konvoy saldırıya uğradı. Ardından 20 Kasım'da misafirhane de vuruldu.

  Ekip yaptığı açıklamada, "2 çalışanımız, Doktor Mahmut Abu Nurcalla ve Doktor Ahmet el Sahal, Kuzey Gazze'de bir saldırıda öldürülmüştür. Gazze'nin son kalan hastanelerinde çalışarak zorluklar içinde hasta bakan doktorlarımızdı. Doktorlarımızın hastane yataklarında öldüğünü görüyoruz. Bunun için ne ahlaki ne de askeri bir meşrutiyet vardır" dedi.

  Gazzede Sınır Tanımayan Doktorlara saldırı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "KONVOYLARIMIZA İSRAİL'İN SALDIRDIĞINI TESPİT ETTİK"

  Sınır Tanımayan Doktorlar, saldırıların failini ilk kez açıkladı. Her iki saldırının da İsrail tarafından yapıldığını, saldırılarda ağır askeri araçların kullanıldığını ve kesin bir şekilde belirtilmesine rağmen kliniklerinin tahrip edildiğini kaydetti. Ekip, "Saldırılarda bugüne kadar iki tarafı da suçlamadık ama şimdi elimizde deliller var. Bağımsız bir soruşturma talep ediyoruz" ifadelerini kullandı.

  Gazzede Sınır Tanımayan Doktorlara saldırı

  Hastane ve kliniklere yönelik saldırılar uluslararası hukukta savaş suçu kabul ediliyor. Ancak İsrail, Gazze'deki saldırılarında hastanelerin karargah olarak kullanıldığını iddia ediyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow