hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Gazze’de yaşam savaşı

  Hamas'ın İsrail’e, İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırıları sürerken, Gazze'de 2 milyon kişi açlık ve susuzlukla da başa çıkmaya çalışıyor. Elektriksiz ilk gecenin ardından Gazzelilerin şimdiden yiyecek sorunu başladı. Buna rağmen saldırılar da devam ediyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “Bunlar çocuk, çocuk! Hiç vicdanları yok.” Gazzeli anne böyle sesleniyor. Hamas ve İsrail'in çatışmaları arasında, İsrail'in duraksız bombardımanı altında, susuzluk ve elektriksizlikle mücadele ediyorlar. İsrail'in ilan ettiği savaş, Gazze'de için tam bir yaşam savaşı anlamına geliyor.

  İsrail, yakıt göndermediği için Gazze'de elektrik santrali çalışamadı. Santralin elektriği kesilince ilk gecede yiyecekler bozuldu. Elektrik olmadığından su pompalanamıyor. Gazzeliler çok yakında elektriksizliğin yanında açlık ve susuzlukla da mücadele edecek.

  Gazze’de yaşam savaşı

  Açlık ve susuzlukla belli bir noktaya kadar dayanabileceklerini söyleyen Gazzelilerin tek umudu Birleşmiş Milletler ve diğer yardım kuruluşları. Ancak bu zorunlu oruca daha fazla karşı koymak zor.

  Yaşananlar karşısında masum sivil halk, “Kıyamet ya da deprem gibi. Amerika ya da İsrail, bunu neden masum insanlara yaptı? Bu insanlar hiçbir şey yapmadı. Onlar sanki biz yaşamayı hak etmiyormuşuz gibi yok etmeye geldi. Sanki insan değilmişiz gibi” şeklinde görüş belirtirken bazıları da “Biz direnişin bir parçasıyız ve onlardan biriyiz ve Filistin değerlidir ve bundan vazgeçmeyeceğiz” sözleriyle direnmeye devam edeceklerini belirtti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow