hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Gıda atıkları, gıdaya dönüşüyor

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Gıda atığını önlemek ve daha sürdürülebilir gıda yapmak için çalışan uzmanlar, atıklardan havyar üretti. Uzmanlara göre hem daha fazla insanın beslenmesi hem de nesillerin korunması buna bağlı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Her yıl milyonlarca ton yemek atık oluyor. Yemek için aldığımız ürünleri çürütüyor ve çöpe atıyoruz. Hem çevreye hem de bütçeye zarar veren bu alışkanlığa karşı, Kaliforniya’daki us davıs laboratuvarında atık gıdalar yeniden değerlendirildi.

  Bunun için tek yapılması gereken, gıda atığının genetiğini değiştirmek. Gıda atığı hücreleri alarak yeni gıdaya dönüştürülüyor ve işlem sonsuz kez tekrarlanabiliyor. Ancak mesele sadece sürdürülebilirlik değil, nesli tükendiği için hiç bulunamayacak canlıların bu sayede korunacak olması.

  Uzmanlara göre bunlardan biri de havyar olabilir.

  Gıda atıkları, gıdaya dönüşüyor

  Uzmanlar konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı;

  Bu sıfır atık politikasında başarıya ulaşmayı sağlayacak. Tarımsal üretimle üretilen ürünleri yeniden üretebileceğiz. Bu ürünü yemeğe ya da diğer değerli ürünlere çevirebileceğiz. Öncelikle maliyet çok düşük, bu yiyecek daha fazla protein, yüksek diyet lifine ve düşük yağa sahip. Dolayısıyla besleyici ve sürdürülebilir. Bu bir türü korumakla ilgili çünkü mercan balıkları tehlikede ve havyar yapmak için onları öldürmek zorunda kalmayacağız.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow