hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Güney Çin Denizi'nde tansiyon yüksek

  Güney Çin Denizi'ndeki Çin-Filipinler gerilimine dair yeni görüntüler servis edildi. Çin sahil güvenlik gemisinin Filipinler gemisine tazyikli su sıkmasının ardından Filipinler, Çin'in elçisini Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Filipinler askerlerine ikmal yapmaya çalıştı, Çin "karasularımıza izinsiz girdiler" diyerek sahil güvenlik gemilerini taciz etti.

  Güney Çin Denizi'ndeki gerilim giderek tırmanıyor. İki ülke gemilerinin karşı karşıya geldiği olay sonrası Çin'in Manila Büyükelçisi Filipinler Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Aynı şekilde Filipinler'in Pekin elçisi de Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından uyarıldı. Filipinler, Çin sahil güvenliğinin faaliyetlerini kınadı.

  İki ülke arasında tansiyonu yükselten olay, Filipinler'e ait olan ancak Çin'in hak iddia ettiği bir adada meydana geldi. Çin'in iddialarına karşı çıkan Filipinler ise adanın münhasır ekonomik bölgesi kapsamında olduğunu savunuyor. Çin'in egemenlik iddialarıysa, uluslararası mahkemeler tarafından defalarca reddedildi.

  Bir "barut fıçısı" olarak nitelendirilen Güney Çin Denizi, her yıl trilyonlarca dolarlık ticaretin geçtiği stratejik bir konumda bulunuyor.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow