hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Güney Kıbrıs üzerinden İsrail’e silah

  İsrail medyası, Kıbrıs Rum Kesimi’ndeki İngiliz üssünden İsrail’e hava köprüsü kurulduğunu yazdı. Habere göre İngiltere’nin ‘insani operasyon’ dediği üsten kalkan kargo uçakları, gizli uçuşlarla mühimmat ve silah taşıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İngiltere ‘insani operasyon’ dedi ama o üsten İsrail'e silah yollandığı ortaya çıktı.

  İsrail'deki Haaretz gazetesi, Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki hava üssü Ağrotur’tan kalkan kargo uçaklarının, gizli uçuşlarla mühimmat ve silah taşıdığını duyurdu.

  Gazete, Güney Kıbrıs’tan en az 60 Amerikan ve İngiliz kargo uçağının İsrail’in Nevatim Hava Üssü’ne sevkiyat yaptığını yazdı.

  Güney Kıbrıs üzerinden İsrail’e silah

  Ölüm listesinde, kamikaze dronlar, Apachi helikopterlerinin kullanacağı Hellfire füzeleri, zırhlı araçlar ve Demir Kubbe sisteminde kullanılan batarya ve füzeler bulunuyor.

  Haaretz’e göre, 20’si İngiltere, 40’ı Amerikan olmak üzere en az 60 nakliye uçağı İsrail’in güneyindeki Nevatim Hava Üssü ile Tel Aviv’deki Ben Gurion Havaalanlarına askeri araç, silah ve mühimmat bıraktı.

  Silah ve mühimmat, ABD’nin Avrupa’daki üslerinden önce Kıbrıs’a getirildi, ardından İsrail ordusuna teslim edildi. Sevkiyatlarda sivil uçaklar da kullanıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Güney Kıbrıs üzerinden İsrail’e silah

  Kıbrıs Rum Kesimi'nde İngiltere’nin biri deniz biri hava olmak üzere iki üssü ve dinleme tesisleri bulunuyor. Edward Snowden’in 2013’te yayınladığı Wikileaks belgelerinde İngiltere’nin üslerini ABD ordusu ve istihbarat servislerinin de kullandığı ortaya çıkmıştı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow