Haiti'de polis, Başbakan'a saldırdı

Haiti'de polis, Başbakan'a saldırdı

Karayip ülkesi Haiti'de silahlı çetelerin yılşabından bu yana 14 polisi öldürmesi büyük bir protestoya neden oldu. Gösteri yapan polisler, Başbaka'nın özel konutuna saldırdı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

POLİS MEMURLARI ÇETELERİN SALDIRILARINA İSYAN ETTİ

Hem yoksulluk hem de çete savaşlarıyla mücadele eden Karayip ülkesi Haiti'de, polisler Başbakan Ariel Henry'nin evine saldırdı. Ülkedeki çetelerin son 1 ayda 10'un üzerinde güvenlik görevlisini öldürmesi, ülkede gerilimi tırmandırdı.

Arjantin ziyareti dönüşü saldırıya uğrayan Başbakan, havaalanında mahsur kaldı. Ardından güvenlik güçlerinin çabasıyla özel konutuna götürüldü. Saldırı da burada gerçekleşti. Polisler taş ve molotofkokteyli fırlattı. 100'ün üzerinde polis yolları kapattı. Lastikler yakıldı. Araçlara zarar verildi.
Bazı siviller polislere destek verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

POLİSLER AŞIRI SİLAHLANAN GRUPLARI KONTROL EDEMİYOR

Haitili insan hakları kuruluşları, Henry göreve geldikten bu yana 78 polis memurunun öldürüldüğünü söyledi. Çünkü polis güçleri, aşırı silahlanan çeteleri durdurmakta güçlük çekiyor. Protestolar nedeniyle çok sayıda esnaf dükkan açmazken, okullar tatil edildi.

Ülkede silahlı gruplar sıklıkla karşı karşıya geliyor. Nisan ayından bu yana 500'u aşkın kişi öldü. 3 binin üzerinde kişi göç etmek zorunda kaldı. Bunun yanı sıra toplumda da huzursuzluk hakim. Temmuz 2021'de Devlet Başkanı Jovenel Moise suikasta kurban gitti. Ağustos ayında 2 bin 200 kişi meydana gelen depremde öldü. Enflasyon zirveyi görürken, kolera vakaları arttı. Halkın yüzde 40'ı ise yardımlara muhtaç durumda.