hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hamas Sözcüsü: Türkiye'nin tavrından gurur duyuyoruz

  KAYNAKCNN TÜRK

  Beyaz Saray'ın "Yüzyılın Anlaşması" olarak tanımladığı tek taraflı Ortadoğu planını Filistin yönetimi reddetti. Gazze Şeridi'ndeki Hamas yönetimi ise planı "saçmalık" olarak yorumlamıştı. Hamas'ın sözcüsü Basem Naim, CNN TÜRK Muhabiri İrem Koca'nın sorularını yanıtladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "TRUMP'IN PLANI UTANÇ PLANIDIR, ASLA KABUL EDİLEMEZ"

  - Amerikan Başkanı Donald Trump, tek taraflı Ortadoğu Barış Planı'nı açıkladı. Netanyahu da yanı başındaydı. Sözcüsü olduğunuz Hamas'ın ve Filistin halkının ilk tepkisi ne oldu?

  Filistin halkının tepkisini sokaklara bakarak görebilirsiniz. Farklı fraksiyonlardan binlerce insan, üniversite öğrencileri, herkes bir araya gelerek büyük ve güçlü bir "Hayır" yanıtı verdi. Çünkü bu bir anlaşma değil, utanç planıdır. Amerika'nın vizyonudur, asla kabul edilemez. Anlaşma olması için her iki tarafın da masada bulunması gerekirdi. Bizim devlet kurmak için Netanyahu ve Trump'ın ya da bir başkasının anlaşmasına ihtiyacımız yok.

  "DERDİMİZ PARA DEĞİL, TRUMP KENDİNİ KANDIRIYOR"

  - Filistin devleti sizin için Gazze ve Batı Şeria'nın da içinde olduğu bir yapı. Trump, planın Filistin için de kazanım olacağını söylerken 50 milyar dolarlık yardımdan da bahsetti. Planda kabul edebileceğiniz herhangi bir madde var mıydı?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Trump'ın sunduğu Filistin devleti fikri, ordusu, güvenlik güçleri olmayan, bağımsız olmayan bir oluşum. Kesinlikle bir devlet değil. Bizim derdimiz para değil. Trump bir iş adamı olduğu için düşünebildiği en büyük çözüm para. Ama bu dünyanın en karmaşık sorunlarından biri ve arkaplanda derin tarihi bir süreç var. Hiç değilse Doğu Kudüs'ün yer aldığı ve 6 milyon Filistinlinin evlerine dönebileceği bir plan olmalıydı. Trump bu sorunu parayla çözebileceğini sanıyorsa kendini kandırıyor. Biz özgürlükten, haysiyetten, kutsallarımızdan, çocuklarımızın geleceğinden bahsediyoruz.

  "TÜRKİYE’NİN POZİSYONUNDAN ÇOK GURUR DUYUYORUZ"

  - Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn gibi, Ortadoğu ülkeleri Trump’ın planını destekliyor. Hatta planı finanse edecekleri söyleniyor. Ne düşünüyorsunuz?

  Doğrusu gerçekten hayal kırıklığına uğradık. Bunu ihanet olarak addediyoruz. 2002'de kurulan Arap insiyatifiyle İsrail'le ilişkileri düzeltme adımları atmıştık. Ancak Araplar farklı nedenlerle, bu kararı bypass ettiler. Filistinlilerse öldürüldüler, yurtlarından edildi. Dolayısıyla yaklaşımlarını çok ayıp ve utanç verici olarak yorumluyoruz. Diğer yandan Türkiye'nin pozisyonundan çok gurur duyuyoruz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "TRUMP, İSRAİL'İN KATLİAMINA YEŞİL IŞIK YAKTI"

  - Yeni bir intifada çıkar mı?

  İntifada en muhtemel seçeneklerden biri. Sadece Hamas değil, Filistinlilerin tamamı, egemen bir devlet kurma hayalinden vazgeçmeyecek. Bir yandan korkuyoruz. Çünkü Trump, Netanyahu’ya katliamlarını sürdürmesi için yeşil ışık yakıyor. Gelecek günlerde daha agresif olmalarını bekliyoruz. Kimseyle sorunumuz yok ama kendimizi savunmak için direnişimiz sürecektir.

  "İSRAİL DE FACTO DEVLETE DÖNÜŞTÜRÜLMEK İSTENİYOR"

  - Bölgede çatışmanın sona ermesi ve tansiyonun düşürülmesi için sizce ne yapılmalı?

  Bence yanıt çok açık. Filistinlilerin egemen devlet kurmasına izin verilmeli. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve uluslararası toplum, İsrail’in savaş suçlarına, etnik temizliğine, Filistinlilerin özgürlük hakkını hedef alan saldırılara son vermesi için çalışmalı. Filistin hükümeti ile bu felakete karşı stratejik bir yol haritası belirlemek için görüşmeye hazırlanıyoruz. Bu sözde barış planı sadece Filistin'i değil, tüm bölgeyi istikrarsızlığa sürükleyecektir. Ateşe benzin dökmek olacaktır. Amerika ve İsrail uluslararası hukuka aykırı tavırlarını sürdürürse, durum bir orman savaşına dönüşecektir. İsrail de bir de facto devlet haline getirilmeye çalışılıyor ki İsrailliler de bundan rahatsız. ABD'ye mesajım şudur: Filistin her zaman buradaydı ve var olmaya devam edecek. Kendinizi kandırmayın.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow