"Hepimiz bitmesi için çabalıyoruz"

"Hepimiz bitmesi için çabalıyoruz"

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Doha forumunda katıldığı panelde Ukrayna savaşına değindi. Türkiye'nin arabuluculuk rolünden bahseden kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Rusya Lideri Putin ile görüşeceğini de söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Doha forumunun ikinci ve son gününde “Rusya Ukrayna savaşının Ortadoğu’ya jeopolitik etkileri” başlıklı panelde konuştu.

Kalın, "Bu bittiğinde ki hepimiz bitmesi için çaba gösteriyoruz güvenlik mimarisi nasıl şekillenecek gelecek 10 yıllarda. Şu anki her çabamız buna etki edecek. Rusya bir yere gitmeyecek orada kalacak. Ukrayna bağımsız egemen bir ülke, destekliyoruz ama arabuluculuk çabaları anahtar olacak. Yeni güvenlik mimarisi oluşurken. Bu nedenle çok dikkatli olmalıyız.

İbrahim Kalın, "evet iki tarafla da iyi ilişkilerimiz var evet Rusya ile Libya, Suriye konularında görüş ayrılıklarımız var ama güvene dayalı ilişkimiz var." dedi. Rusya ile konuşması gerektiğini belirten İbrahim Kalın, "Rusya ile konuşmalıyız. Her ne güvenlik endişesi Rusya’yı bu savaşa sürüklediyse bu dinlenmeli. Meşrulaştırmıyoruz, bu kabul edilemez bir savaş elbette. Kim arabuluculuk yaparsa yapsın Rusya ile konuşması gerekecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın paneldeki konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin’in önümüzdeki günlerde de görüşeceğini belirtti.

 

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber