Hollanda'dan Türkler'e dava: 2'si çocuk 6 kişi yargılanacak

Hollanda'dan Türkler'e dava: 2'si çocuk 6 kişi yargılanacak

Hollanda, Mart ayında Türk Konsolosluğu'na girmesine izin verilmeyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın destek veren Türkler'e dava açtı. Soruşturma sonucunda gözaltına alınan 2'si çocuk 6 kişi şiddete başvurdukları gerekçesiyle yargılanacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Irkçı mesajı çevirmek istemediler Hollanda'dan Mart ayında Rotterdam'da yapılan gösterilerle ilgili önemli bir adım geldi. Hollanda savcılığı gözaltındaki Türkler'e dava açtı. 2'si çocuk 6 kişi şiddete başvurdukları gerekçesiylle yargılanacak.

Hollanda Hükümeti mart ayında Türk seçmenlere konuşma yapmayı planlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçağının iniş iznini iptal etmiş, ardından da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın Rotterdam'da başkonsolosluğa geçmesine müsaade etmemişti. Kaya'nın önce korumaları gözaltına alınmıştı. Bakan Kaya'yı aracından çıkarmaya çalışan polis, vinçli çekici getirip aracı zorla çekme girişiminde bulunmuştu. Aracın kilidini açmak zorunda kalan Bakan Kaya, başka bir araçla ve polis eskortuyla Almanya'ya gitmeye zorlanmıştı. Hollanda güvenlik güçleri, Kaya'ya destek vermek için gelen Türkler'e sert şekilde müdahale etmişti. Müdahalede 7 kişi yaralanmış ve 12 kişi gözaltına alınmıştı.