hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hollywood'da yazarlar grevde

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Az ücret aldıklarından şikayetçi olan Amerika Senaristler Birliği’nin grevi, dev yapımları vurdu. "Avatar" ve "Yıldız Savaşları" gibi iddialı filmlerin gösterim tarihleri ertelendi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Amerika'da senaryo yazarlarının grevi, sektörde etkisini gösteriyor. "Avatar", "Star Wars" ve "Avengers" gibi filmlerin vizyona girme tarihleri ertelendi.

  Amerika Senaristler Birliği, 11 bin 500 üyesi stüdyo şirketleri ile ücret görüşmeleri başarısızlıkla sonuçlanmış, bunun üzerine protesto etmişlerdi. O grev 7. haftasında da devam ediyor.

  2 Mayıs'ta başlayan grevin film gösterimlerinde gecikmeye yol açabileceği daha önceden belirtilmişti. Denildiği gibi de oldu. Yapım devi Disney filmlere dair duyuru yaptı. Daha önce vizyon tarihi 19 Aralık 2025 olarak açıklanan "Star Wars"ın yeni filminin tarihi 22 Mayıs 2026'ya ertelendi.

  Hollywoodda yazarlar grevde

  Aralık 2024'te vizyona girmesi planlanan "Avatar" 3 Aralık 2025'te, "Avengers"ın yeni filmi ise Şubat 2025 yerine Ocak 2026'da yayımlanacak. Kaptan Amerika ve Moana gibi yapımların vizyon tarihlerinde de değişiklikler yapıldı.

  Senaristler en son 2007'de greve gitmiş ve çalışanların 100 günlük iş bırakmaları yaklaşık 2 milyar dolar zarara yol açmıştı. Yıllık dizi ve film üretiminde hızlı artışın yaşandığı son yıllarda senaristler, daha zor şartlar altında çalıştıklarını ve bunun karşılığında daha az ücret aldıklarını söylüyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow