hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Antarktika'dan gelen haber endişeleri artırdı

  Antarktika'daki buzulların erimesi yeni bir iklim krizi oluşturacağı ortaya kondu. Avustralyalı bilim insanlarına göre Antarktika’daki buz erimeleri 2050 yılına kadar dünyanın iklimini ciddi ölçüde olumsuz etkileyebilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dünya iklim krizleri ile mücadele ederken Antarktika'dan gelen haber endişeleri artırdı. Buzullarındaki erime, akıntılara etkisi nedeni ile tehdit oluşturuyor.

  Yapılan yeni bir araştırmaya göre Antarktika'daki buz erimeleri okyanus akıntılarını yavaşlatıyor. Araştırma, bunun 2050 yılına kadar dünya iklimini ciddi ölçüde olumsuz etkileyeceğini ortaya koydu.

  Antarktikadan gelen haber endişeleri artırdı

  Avustralyalı bilim insanları, Antarktika'da soğuk, tatlı ve yoğun sulardan kaynaklanan 4 bin metrenin altındaki derin okyanus akıntısını inceledi.

  Okyanusun en derin kısımlarındaki akıntının yalnızca 30 yıl içinde yüzde 40 oranında yavaşlayabileceğine vurgu yapıldı. Bu durum hem deniz seviyelerini yükseltebilir hem de deniz yaşamını hayati besin kaynaklarından mahrum bırakabilir.

  Antarktikadan gelen haber endişeleri artırdı

  New South Wales Üniversitesi İklim Değişikliği Araştırma Merkezi'nden Prof. Dr. Matt England, "Geçmişte bu sirkülasyonların değişmesi bin yıldan fazla sürdü ancak bu sadece birkaç on yıl içinde oluyor." ifadesini kullandı.

  Uzmanlar, yüksek sera gazı emisyonlarının hızlı değişimin sürmesine neden olduğuna dikkat çekiyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow