İklim krizi Avrupa'yı sert vurdu

İklim krizi Avrupa'yı sert vurdu

Avrupa Birliği'nin resmi verilerine göre bölgede 2022'de görülen orman yangını sayısı, 15 yıllık ortalamanın dört kat üstünde. Kopernik gözlem programı, AB'de yalnızca 7 ayda bin 926 yangın kaydedildiğini açıkladı. Buna karşılık 2006-2021 yıllarının ortalamasının yılda 520 yangın olduğu kaydedildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dünya iklim krizi konusunda kırmızı alarm vermeyi sürdürürken Avrupa Birliği'nden iklim uzmanlarını endişelendirecek yeni veriler yayınlandı. Birliğin "Kopernik" dünya gözlem programı, 2022'in ilk 7 ayında görülen orman yangını sayısının son 15 yılın ortalamasına kıyasla 4 kat fazla olduğunu duyurdu. Açıklamada Ocak'tan Temmuz'a kadar bin 926 orman yangını kaydedildiği, buna karşılık 2006-2021 yıllarının ortalamasının yılda 520 yangın olduğu kaydedildi.

Avrupa bu yıl eşi benzeri görülmemiş bir sıcak hava dalgasına karşı mücadele veriyor. İspanya, İtalya, Portekiz, Yunanistan, Fransa ve Almanya'da binlerce hektarlık alan küle döndü. İklim uzmanlarına göre, aşırı sıcak hava dalgaları insanlığın yol açtığı iklim krizi yüzünden giderek daha sık ve daha şiddetli hale gelecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Avrupa'nın komşusu İngiltere'de ise 1911'den bu yana görülen en kurak temmuz ayı yaşanıyor. Resmi verilere göre beklenen yağışın yalnızca yüzde 24'ü görüldü. İngiltere'de sıcaklıklar Temmuz'da 40 dereceyi aşarak ülke tarihinin en yüksek seviyesini gördü. Sıcak hava dalgasından dolayı başkent Londra'da dahi yangınlar çıktı.