hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İlk kez yapay kan insana nakledildi

  Bilim insanları laboratuvarda üretilen kanı, klinik çalışma kapsamında ilk kez insana nakletti. Birkaç yemek kaşığı miktarındaki kanın vücutta nasıl işlev göstereceği test edilecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İngiltere'nin Bristol Üniversitesi'nde yapılan araştırmayla ilk kez laboratuvar ortamında üretilen kan insana nakledildi. Üniversite profesörlerinden Dr. Ashley Toye'a göre laboratuvar'da üretilen kan 120 gün taze kalıyor. Yapay kan ile amaç, kan bağışının yerini almak değil, nadir görülen kan gruplarını üretmek. Toy'un bahsettiği kan tipleri A, B ve 0 kan tiplerinin dışında kalanlar. Örneğin ilk kez Hindistan’da görülen Bombay adı verilen kan grubundan İngiltere çapında yalnızca üç ünite bulunuyor.

  Dr. Ashley Toye, “Manyetik boncuklar ile kırmızı kan hücrelerine dönüşme özelliği olan kök hücreleri ayrıştırıyoruz. Bu kök hücreler herkeste var. Kimileri bağışlanabiliyor. Ayrıştırılan bu kök hücrelerin laboratuvar ortamında çoğalması sağlanıyor ve bunlar kırmızı kan hücresi olmaya yönlendiriliyor. Bazı kan tipleri var. Sadece 10 ya da 20 kişide var. Böyle biri bize kan verdiği zaman bundan aldığımız kanı tamamen çoğaltabileceğiz. Böylece bir kişiden aldığımız kan bir kişiye değil, pek çok kişiye gidebilecek. Ama bu biraz ilerleyen zamanlarda olacak.” ifadelerini kullandı.  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow