İngiliz prens Ruanda’yı ziyaret etti

İngiliz prens Ruanda’yı ziyaret etti

İngiliz Prens Charles, Milletler Topluluğu Zirvesi için Afrika ülkesi Ruanda’da. Charles burada 1994 soykırımından hayatta kalanlar ile bir araya geldi. Başbakan Borıs Johnson ise tüm eleştirilere rağmen sığınmacıları Ruanda’ya yollama planından geri adım atmayacaklarını söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Prens Charles ve eşi Düşes Camıla, Ruanda’nın Başkenti Kigali'ye gitti. Charles, annesi kraliçe 2. Elızabeth'i temsilen Ruanda’da yapılan milletler topluluğu zirvesine katıldı. Charles ve Camıla daha sonra 1994 soykırımından kurtulan Ruandalılar ile bir araya geldi. Soykırım anıtına çelenk bıraktı.

İngiliz basını Charles’ın, Ruanda ziyaretinden günler önce Johnson'ın sığınmacıları Ruanda’ya gönderme politikasını "eleştirdiğini" yazmıştı. Anonim bir kaynağa dayandırılan haberlerde, İngiliz Prensin sınır dışı politikasını "dehşet verici" bulduğu vurgulandı.


Öte yandan Başbakan Borıs Johnson, Ruanda politikasını Parlamento'da bir kez daha savundu. İngiliz başbakan, politikanın hiçbir mahkeme tarafından yasa dışı bulunmadığını hatırlattı. AİHM, İngiltere’nin 7 sığınmacıyı Ruanda’ya sınır dışı etme girişimine müdahale etmiş, gerekli hukuki itirazlar yapılana kadar sürecin ertelenmesi talimatını vermişti.

 

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber