hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İngiltere'de salgın soruşturması

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  İngiltere, koronavirüs salgını döneminde "sürü bağışıklığı" yaklaşımıyla karantinaya gitmemiş, en fazla can kaybının görüldüğü ülkelerden biri olmuştu. Londra'nın salgın yönetimine dair kritik soruşturma başladı. Salgında yakınlarını kaybedenler, "aynı hatalar tekrarlanmasın" diyerek hükümete tepki gösterdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Siyasetçiler kendi koydukları kısıtlamaları ihlal ederken, onlar son anlarında sevdiklerinin yanında bile olamadı. Bu ve bunun gibi binlerce vakayı içeren İngiltere'de hükümetin salgın yönetiminin inceleneceği soruşturma başladı.

  Soruşturmayı yöneten isim, salgın döneminde muzdarip olan milyonlarca kişinin aklındaki soru işaretlerini giderme sözü verdi. “Salgın yüzünden muzdarip olan ve hala acı çekmeyi sürdüren milyonların aklındaki soruları yanıtlayacağım: İngiltere salgına düzgün hazırlandı mı? Atılan adımlar uygun muydu? İleriye dönük hangi dersleri çıkarabiliriz?”

  İngilterede salgın soruşturması

  Salgında ölenlerin yakınları soruşturmanın yapıldığı binanın önünde eylem yaptı. Kendi başlarına gelen felaketin, başka bir salgın durumunda tekrar etmemesi için çağrıda bulundu. “Ders çıkartılmasını, hesap verilmesini istedik. Kimsenin bizim ve sevdiklerimizin başına gelenleri yaşamasını istemiyoruz. Hata ve yanlışların çoğu önlenebilirdi.”

  İngiltere'de 2020'den bu yana 227 binden fazla kişi koronavirüs yüzünden hayatını kaybetti.

  Soruşturma, dönemin Boris Johnson hükümetinin bu dönemde aldığı kararları ve attığı adımları mercek altına alacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow