Irak'ta Bahreyn protestosu

Irak'ta Bahreyn protestosu

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Irak’ın başkenti Bağdat’ta, Bahreyn karşıtı protestolar patlak verdi. Eylemciler, büyükelçilik binasını bastı. Tepkinin nedeni, Bahreyn’de düzenlenen "Refah için barış konferansı"ydı. Bu konferans, ABD Başkanı Trump'ın, Büyük Ortadoğu Projesi'nin ilk adımı olarak yorumlanmıştı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Irak'ta hararetli bir gece yaşandı. Yaklaşık 200 kişi, başkent Bağdat'taki Bahreyn Büyükelçiği dışında toplanarak "Refah için barış" konferansını protesto etti.

Büyükelçilik binasını basan göstericiler, gönderdeki Bahreyn bayrağını indirdi, yerine Filistin bayrağı astı.

İsrail ve ABD karşıtı sloganlar atıldı. Bir grup eylemci, ABDbayrağı yaktı.

Irak polis güçleri, protestolara müdahale etti. 25 kişi gözaltına alındı. Büyükelçiliğe çıkan yollar kapatılarak, protestolar kontrol altına alındı.

Gelişmeler üzerine, Bahreyn Dışişleri Bakanlığı, saldırıyı “baskın ve elçiliğe zarar verilmesi kabul edilemez” diyerek kınadı ve Bağdat’taki büyükelçisini geri çağırdı.

Gösterileri tetikleyen, Bahreyn’de 2 gün önce düzenlenen "Refah için barış" başlıklı ekonomi çalıştayıydı. Sözkonusu çalıştay, ABD Başkanı Trump’ın yüzyılın anlaşması’nın ilk adımı olarak görülüyor.

Trump'ın damadı ve baş danışmanı Jared Kushner, Bahreyn'deki çalıştayın açılışını yapmış, Batı Şeria ve Gazze şeridine yapılacak 50 milyar dolarlık yatırımları açıklamıştı.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber